Haber

Almanya’da çamur taşıyan doktor ve öğretmenler, afetzedelerin gönlünü kazandı

Almanya yakın tarihinin en büyük sel felaketini yaşadı. Selin ardından bazı şehirler çamur ve enkaz yığını haline geldi.Felaketi yaşayan şehirlerden biri de Rheinland-Pfalz eyaletindeki Sinzig kasabasıydı.

Sinzig Belediye Başkanı Andreas Geron, o gece olanlara hâlâ inanamıyor. Başkan Geron, ‘’Herkes için çok dramatik bir geceydi.  300 metre uzaktaki Ahr nehrinden taşan şu kasabamızı bastı. Sular yükseldikçe önce bodrum katlar sular altında kaldı. Sonra birinci katları su bastı. Arabalar da su altında kaldı. O gece hatırlamak bile istemediğim bir çok acı şey yaşandı.’’ diye duygularını ifade ediyor.

14 kişinin hayatını kaybettiği Sinzig kasabasının sakinleri şimdi hayata yeniden tutunmaya çalışıyor. Felaketin izlerini silmek için devlet kurumlarının yanında sivil toplum kuruluşları da çalışıyor. Bölgeye en fazla yardım ulaştıran kuruluşlardan biri Time To Help Derneği oldu.

Time To Help Genel Müdürü Cengiz Bayram, felaketi duyar duymaz, ‘neler yapabiliriz’ diye yönetim kurulunun toplandığını ifade ederek; ‘Yıllardan beri içimizde şöyle bir düşünce de vardı; ‘yardımları bu ülkeden topluyoruz ama yurt dışındaki insanlara yardım ediyoruz, bu topluma da bir faydamızın dokunması lazım aslında’ diye içimizden geçiriyorduk.Felaketin ardından hızlı bir şekilde organize olan dernek gönüllüleri yardım için selin ilk günlerinde harekete geçti.’’

Bölgedeki felaketi yaşayanlardan biri de aynı zamanda Time To Help gönüllüsü de olan Fatih Tanaydın’dı. Tanaydın, önce uğultu ardından ise ağlama ve çocuk seslerinin geldiğini belirterek, ‘’Cama çıktığımda insanların apartmandan kaçıştığını gördüm. İnsanların arabaları, evleri, her yeri ciddi zarar görmüştü. Arabaların içi ciddi zarar görmüştü. her taraf balçıktı, çamurdu. İnsanlar bir bilinmezlik içerisindeydi. Kapıları çalıp bir ihtiyacınız var mı ne yapabiliriz diye teklifte bulunduk. Onlarda ihtiyaç olarak bizi yardıma çağırdılar. Bu şekilde yaklaşık 3 haftadır sahadayız.’’ Diyor.

Paw Patrol yardım organizasyonu temsilcisi Kay Michelt, iki haftadır Sinzig ve Ahrweiler’da evleri temizlediklerini belirterek, ‘’Merida ve Time To Help Derneği de oradaydı. Onlarla birlikte çalışmaya başladık. Her gün yardım etmek için buraya geliyorlar.’’ Dedi.

İlk günlerde sel bölgesine battaniye, kıyafet, içme suyu ve yiyecek yardımı yapıldı. Bölgede yaşayan bazı dernek üyeleri de, kalacak yeri olmayan selzedeleri evlerinde misafir etti. Time To Help üyeleri bir ay boyunca selden geriye kalan çamur ve molozları temizleme çalışmalarına devam etti. Offenbach’dan gelen 20 kişilik bir grup, şehir yöneticilerinin talebi üzerine bir okulun ve havuzun temizliğine yardım etti. Uzak şehirlerden, hatta Belçika ve Portekiz gibi diğer Avrupa ülkelerinden bile yardım için gelen dernek gönüllüleri oldu. Time To Help’in, diğer partner dernekler ile birlikte sergilediği dayanışma ve yardımlaşma örneği bölgede büyük takdir topladı.

Gölgede yaşayanlardan Grit Schnitzler, Merida ve Time To Help derneği gönüllerini, okullar ve kreşleri temizlerken gördüğünü belirterek, Bunun için hem kendim adına hem de şehrim adına teşekkür ederim. Tatil günlerini burada bize yardım ederek geçiren insanlar var. Bu gerçekten harika.’ Diye duygularını ifade etti.

Sinzig Belediye Başkanı Andreas Geron, yapılan yardımlardan dolayı minnettar olduğunun altını çizerek, ‘’Time To Help ve Merida Derneği’nin, Sinzig’de yaşayan herkese inanılmaz katkıları oldu. Yaptıkları yardımları her zaman kalbimizde taşıyacağız. Bunun için çok teşekkür ederim.’’ Diye konuştu.

Time To Help beraber çalıştığı partner derneklerle birlikte bölgedeki önemli bir ihtiyaca daha cevap verdi. Günlük ortalama 500-600 kişiye yemek dağıttı. Time To Help’in bölgedeki partneri Merida Derneği, uzun yılardır bölgedeki sosyal kurumlar ve kiliseler ile ortak sosyal projeler yürütüyor. Bu iyi ilişki sembolik bir jesti de beraberinde getirdi. Yereldeki bir kilise papazının talebi üzerine çoğunluğu müslüman olan dernek üyeleri Altenahr’daki katolik kilisesinin temizliğine yardım etti.

Altenahr Kilisesi sözcüsü Ruth Linnarz, kiliselerinin temizlenmesinde Merida Derneği üyelerinin düzenli yardım ettiğini söyledi. Ruth Linnarz’ı en çok şaşırtan yardım için gelenlerin özellikleri olmuş. Ruth Linnarz, ‘’Yardıma gelen üyeler arasında doktorlar, öğretmenler vardı. Yani çamur ve moloz temzilemeye gelen Türkiyeli seçkin eğitimli insanlardı. Buradaki insanlar ve işyeri sahipleri uzatılan bu yardım eli için çok minnettar.’’

Yaklaşık bir ay boyunca sel bölgesindeki çalışmalara destek veren Time To Help’ın Genel Müdürü Cengiz Bayram, derneğin bu başarısında partner derneklerin büyük katkısı olduğunu vurguluyor. Cengiz Bayram, ‘’Sel bölgesinde beraber çalıştığımız 30 tane dernek var. Anında sel felaketi bölgesine gidip ordaki yardımlara katılmalarından dolayı, onlara kurumum adına gerçekten çok teşekkür ediyorum. İyi ki varlar. Onların sayesinde biz de varız.’’

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu