Alman Bakandan Övgü dolu Ramazan Konuşması

Yazar Editör

HABER: NURULLAH KAYA

Almanya’nın Saarland eyaletinde faaliyet gösteren Saarland Kadın ve Kültür Derneği’nin düzenlediği iftar programına eyalet genelinden yoğun bir katılım gerçekleşti. İftar öncesinde yaptığı konuşmayla büyük beğeni toplayan Saarland Çalışma Sosyal Kadın ve Sağlık Bakanı Dr. Magnus Jung, Ramazan ayıyla ilgili çok dikkat çekici ifadelerde bulundu. Gecede sahne alan semazenler, zeybekler ve performanslarıyla Streichorchester Şehir Müzik Okulu Korosu çok büyük alkış aldı.

Alman misafirlerin yoğun ilgili gösterdiği programın açılış konuşmasını yapan Saarland Kadın ve Kültür Derneği Başkanı Nermin Kürtün şunları dile getirdi; “Bu gecenin büyük bir sembolik gücü var çünkü birbirimize yaklaşmaya hazır olduğumuzu gösteriyor. Hala birbirimiz hakkında çok az şey biliyoruz. Kültürlerimiz ve dini geleneklerimiz hakkında çok az şey biliyoruz. Bu tür karşılıklı merak ve karşılıklı empati karşılaşmaları, bir bütün olarak dilediğimiz şey için bir modeldir: farklı insanların barış içinde bir arada yaşaması. Buraya kalabalık bir şekilde gelen sizler, bunu zaten canlı ve etkileyici bir şekilde uyguladığınızı bana gösterin. Bugün iftarı birlikte kutlayan herkes, farklı geçmişlerden, cinsiyetlerden, dinlerden ve kültürlerden herkes şahitlik edebilir: Beraberlik mümkündür!”

Dernek olarak farklı insanları tek bir masada bir araya getirmeyi hedeflediklerini belirten Kürtün, “Biz daha iyi anlamaya aktif bir katkı yapmak, temas korkularını ve düşünme engellerini birlikte aşmayı öğrenmek istiyoruz. Birbirimizi tanımak, daha fazla anlayış ve saygının temelidir. Bir arada yaşama ve işbirliği kültürünün oluşturulması toplumumuzun sağlıklı gelişimi ve huzuru için kaçınılmaz hale gelmiştir” ifadelerini kullandı.

Saarkültür Derneği’nin yaptığı organizasyonu takdirle karşıladığını belirten Saarland Çalışma Sosyal Kadın ve Sağlık Bakanı Dr Magnus Jung, “Ramazan Müslümanları birbirine bağlar, ama aynı zamanda sizi diğer inanç ve kültürlerden insanlarla da bağlar. Saarland kadınları kültür ağı, kültürlerarası ve dinler arası bir diyalog geliştirmek için farklı kültürler arasındaki hızlı bağı kırmaya bugünün kültürlerini buraya davet etti. Oruç ayı, sakin ve huzurlu zamanlarda sadece içsel tefekkür, uzlaşma ve insanlık ayı değildir. Çalkantılı zamanlarda bile, şiddetli çatışmalar, salgın hastalıklar, Ukrayna’da devam eden savaş ve özellikle yoksul hanelerin akşam iftarını düzenlemesini zorlaştıran yüksek gıda fiyatları ve Türkiye’deki en büyük deprem felaketi zamanlarında bile Ramazan bir şefkat, yardım ve dayanışma zamanı olduğunu gösterdi” şeklinde konuştu.

Gecede İlahiyatçı Kübra Özcan, Homburg Papazı Petra Scheidhauer ve Saarland Sinagog Topluluğu Genel Müdürü Evgenij Mrinski’de sunum yaptı. Her üç ilahiyatçının verdiği bilgiler ve konuşmaları davetliler tarafından büyük bir dikkatle dinlendi.

Diğer Yazılar

“Aç açabildiğin kadar sineni ummanlar gibi olsun. Kalmasın alaka duymadığın ve el uzatmadığın bir mahzun gönül”

 

M.Fethullah Gülen

Bu Sesi Herkes Duysun Diyorsanız

Destek Olun, Hizmet Olsun!

PATREON üzerinden sitemize bağışta bulanabilirsiniz.

© Telif Hakkı 2023, Tüm Hakları Saklıdır  |  @hizmetten.com 

Hizmet'e Dair Ne Varsa...