ADVU’nun Bükreş’teki İftarında “Barış ve Diyalog” Ödülleri Sahiplerini Buldu

Yazar Editör

Farklılıkları buluşturan ADVU iftarı, ‘diyalog ve barış’ ödülleri ile taçlandı

Hizmet Hareketi gönülleri, Romanya’da farklılıkları buluşturmak için diyalog faaliyetlerine devam ediyor.

Evrensel Değerler ve Diyalog Derneği (ADVU), düzenlediği iftar yemeğinde eğitim, kültür, sanat, din, spor, siyaset ve iş dünyasındaki önemli isimleri bir araya getirdi.

Merkezi Bükreş’te bulunan ADVU, farklı inançlardan 150’nin üzerinde misafiri Marriot otelde gerçekleştirilen iftar yemeğinde buluşturdu.

Gecede konuşan Diyalog ve Evrensel Değerler Derneği Başkanı Mustafa Öz, vakfın çalışmaları hakkında bilgi verdi. Farklılıkları buluşturmaya devam edeceklerini belirten Öz, insanlığın hoşgörü ve diyalog ve birbirini anlamaya her zamankinden fazla ihtiyacı olduğunu söyledi.

DİYALOG VE BARIŞ ÖDÜLLERİ VERİLDİ

İftar programında, gerek fikirleri ile gerekse de yaptıkları sosyal yardım ve dayanışma çabaları ile toplumun ve insanlığın sosyal dokusuna katkılarda bulunan kişi ve kuruluş temsilcilerine bu yıl ilk defa ADVU “Barış ve Diyalog” ödülleri verildi.

ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLEN İSİMLER

Romanya’nın önde gelen akademisyen ve düşünce adamlarından Dumitru Borțun’un ödülünü Bükreş Üniversitesi Sosyoloji Fakültesi Dekan Yardımcısı Smaranda Witec verdi.

Dünyanın her tarafında ayrımcılığa maruz kalan Roman toplumunun hakları için mücadele eden aktivist ve sosyoloji profesörü Gelu Duminică’nın ödülünü de Lumina Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Gürsoy takdim etti.

Türkiye’de yaşanan deprem faciasında enkaz altında kalanları kurtarmak için Hatay’a giden Rumen ekiplerin başındaki isim olan Liviu Ionescu’nun ödülünü ADVU Başkanı Mustafa Öz verdi.

Din, dil, ırk ayrımı yapmadan mağdur insanlara yaptığı yardım çabalarıyla tanınan Tuna Vakfı Başkanı Mehmet Emin Korkut’a (Fundația Tuna) ödülünü SNCRR Müdürü Silviu Lefter verdi.

Farklı toplumlar arasında yaptıkları katkıları, Hizmet Hareketi ile ilgili belgesel çalışmalarını yapan ilk Romen gazeteci-yazar-diplomat olan Cleopatra Lorințiu’nun ödülünü ünlü aktris Adriana Trandafir verdi.

Ortadoğu uzmanı, Bükreş Üniversitesi Yabancı Diller Fakültesi Arapça Bölüm Başkanı Prof. Dr. George Grigore’nin ödülünü ise Carol 1 Cami imamı Veli Revan verdi.

TASAVVUF MÜZİĞİ VE SEMA GÖSTERİSİ

Gecede ayrıca Hizmet hareketi ve Fethullah Gülen Hocaefendi’nin hayatını ve idealini anlatan Romence eserler de tanıtıldı.

Lumina Eğitim Kurumları ile ortaklaşa düzenlenen iftar gecesi, Ramazan’ın dostluk, kardeşlik ve sosyal yönü ile ilgili bir sinevizyon gösterisi, geleneksel tasavvuf müziği ve Semazen gösterisi ile sona erdi.

BU FIRSATI ADVU İLE YAKALADIM

Yıllarca bir akademisyen olarak kültürler ve medeniyetler arasında, dinler ve ideolojiler arasında köprüler kurmak için fırsatlar aradığını belirten Prof. Dr. Dumitru Borțun, “Diyalog ve Evrensel Değerler Derneği (ADVU) ile bu fırsatı ve işbirliğini yakaladım. Beni Diyalog ve Barış ödülüne layık gördüler. İncelik, nezaketlerine çok teşekkür ederim” dedi.

Gece için ADVU yetkililerine teşekkür eden Cleopatra Lorintiu da “Evrensel Değerler Derneği, bu gece beni onurlandıran ödüle layık gördü. Romanya’daki dostlarımızla düzenlenen muhteşem iftar ve gala gecesinde inandığımız değerler, güven ve umut ikliminde bir araya geldik. Karşılıklı saygı, hoşgörü kültürü değerlerinin gelişerek devamı umuduyla” diye konuştu.

Diğer Yazılar

“Aç açabildiğin kadar sineni ummanlar gibi olsun. Kalmasın alaka duymadığın ve el uzatmadığın bir mahzun gönül”

 

M.Fethullah Gülen

Bu Sesi Herkes Duysun Diyorsanız

Destek Olun, Hizmet Olsun!

PATREON üzerinden sitemize bağışta bulanabilirsiniz.

© Telif Hakkı 2023, Tüm Hakları Saklıdır  |  @hizmetten.com 

Hizmet'e Dair Ne Varsa...