29 farklı ülkede yaşayan Türkiyeli mülteci çocukların ilk sergisi Atina’da açıldı

Yazar Editör

Yunanistan’ın başkenti Atina, Türkiye’den iltica eden çocukların çalışmalarından oluşan ilk resim sergisine ev sahipliği yapıyor. Yunanistan başta olmak üzere 29 farklı ülkeden çocuğun 52 çalışmasıyla katkı sunduğu sergi, 1-5 Haziran tarihleri arasında sanatseverler tarafından ziyaret edilebilecek.

Atina Barosu’na kayıtlı avukatlar tarafından kurulan “Barış Köprüleri (Gephires İrinis) Derneği”, “Dünya Çocuk Hakları Günü” vesilesi ile düzenlediği resim yarışması sonuçlarını duyurdu. “Çocukların gözünden geçmişten günümüze “Yunan halkına ait yöresel kıyafetler ve kültürel objeler” adlı resim yarışmasında dereceye giren çizimler, düzenlenen etkinlikle ziyarete açıldı. Çocukları ve ailelerini yalnız bırakmayan dernek üyeleri, akademisyen, avukat, eğitmen, iş insanı ve farklı meslek gruplarından insanlar açılışa ilgi gösterdi. Yapılan konuşmaların ardından dereceye giren 10 öğrenciye ödülleri takdim edildi.

157 yıllık geçmişiyle Atina’nın en köklü kültür duraklarından biri olarak bilinen Filologikos Sillogos Parnassos, Atina’da ikamet eden mülteci çocukların çizimlerine ev sahipliği yaparken, sergide geçtiğimiz ay ilk defa Almanya’nın Unna şehrinde açılan ve 29 farklı ülkeden çocuğun fotoğraf ve resimlerinden oluşan “Hope” (Umut) adlı çalışmalar da yer alıyor.

Her iki sergiye 6 – 18 yaş aralığındaki 4 farklı kategoriden öğrenciler ilgi gösterdi. Toplam 52 resmin yer aldığı sergi, 1-5 Haziran tarihleri arasında sanatseverler tarafından herhangi bir ücret ödemeden gezilebilecek.

Barış Köprüleri Derneği (Gefires İrinis) Başkanı avukat Anthimos Sideris

Etkinliğin açılışında bir konuşma yapan Barış Köprüleri Derneği (Gefires İrinis) Başkanı avukat Anthimos Sideris, derneğin çok kültürlülük temelinde eğitim faaliyetlerine önem verdiğini ve bu şekilde sosyal uyumu güçlendirmeyi hedeflediğini kaydetti. Yarışmayla birlikte çocukların sanat yoluyla kabiliyetlerini ortaya çıkarabilmelerine olanak verdiklerini kaydeden Sideris, Yunan halkının yöresel ve folklorik kültürüne ilişkin düzenledikleri yarışmaya özellikle Atina’ya yerleşen Türkiye kökenli mülteci aile çocuklarının ilgi gösterdiğini vurguladı. Duyarlılıklarını geliştirme imkanı bulan öğrencilerin sanat vasıtasıyla fikirlerini, hayallerini ve duygularını özgürce ifade ettiklerinin altını çizen Başkan Sideris, çocukların yabancısı oldukları Yunan halkının kültürüyle ilk teması kurarak tanıma fırsatı bulduklarını belirtti.

Daha sonra sırasıyla söz alan Atina Barosu avukatlarından Georgia Christodoulopoulou ve Omfalli Migadaki, “Bugün bir kez daha şuna tanık olduk: Birleştirici olan çocuklarmış. Son yıllarda yaşadıkları travma, savaş ve zorlukların arasından sıyrılma başarısı gösterdiler. Bu kadar güzel ve pozitif resimler ortaya koymaları çok anlamlı. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Biz büyüklere de yol gösteriyorlar. Bu sergi vesilesi ile kalplerimize sevgi ve barışın yerleşmesini diliyorum. Sizin gibi son yıllarda yaşadığınız zorluk ve haksızlıkların acısını kalbimde hissediyorum. Sizin yanınızdayım.” dedi. Katılımcılar, Christodoulopoulou ve Migadaki’nin bu sözlerini ayakta alkışladı.

Yarışma’da 12-14 yaş grubunda birinci olan Merve A., Kronos’a konuştu. Türkiye’den 4 yıl önce ayrılmak zorunda kaldıklarını söyleyen Merve, “Atina’da ortaokula devam ediyorum. Resimle uğraşmak en sevdiğim hobilerimden biri. Yarışmayı öğrendiğimde sınıf arkadaşıma Yunan halkının eskiden giydikleri kıyafetlere ilişkin bilgi aldım. İnternette de araştırma yaptım.” ifadelerini kullandı.

Birincilik getiren resimde kullandığı teknikten bahseden başarılı öğrenci, “İlyada ilgimi çektiği için antik dönemden giysilere dair bir resim yapmak istedim. Daha modern görünsün diye gazete parçaları, nostaljik hava katsın diye ise fonda kahverengi tonlar kullandım.” şeklinde konuştu. Merve, ödülünü teslim almadan önce mükemmele yakın öğrendiği Yunanca konuşması ile takdir topladı.

Aynı salonda birlikte görülebilecek bir diğer resim sergisi ise “Umut (Hope)” adını taşıyor. 35 farklı çizimden oluşan sergi, geçen ay ilk defa Almanya’nun Unna şehrinde büyük bir katılımla sanatseverden tam not almıştı. Türkiye’den ayrılmak zorunda kalan gazetecilerin öncülüğünde Almanya’da hayata geçirilen projeye, 29 farklı ülkeden çocuk çizimleriyle destek verdi. Kuraklık, doğa ve çocuk temalı fotoğraflar, çizerlerin hayal güçlerini kullanarak tamamlamaları ile ortaya çıktı. Dünyada daha önce benzeri yapılmayan “Hope” projesi de 5 gün boyunca aynı salonda gezilebilecek.

SERGİ ADRESİ:

FİOLOLOGİKOS SİLLOGOS PARNASSOS
Adres: Platia Agia Georgiou Karytsi 8, Athina
Sergi Tarihi: 1-5 Haziran 2022
Hafta İçi: 10:00-14:30 – 17:00-21:00
Haftasonu: 17:00 – 21:00
Giriş: Ücretsiz

Kaynak: Kronosnews

Diğer Yazılar

1 yorum

Yoruma Kapalı

“Aç açabildiğin kadar sineni ummanlar gibi olsun. Kalmasın alaka duymadığın ve el uzatmadığın bir mahzun gönül”

 

M.Fethullah Gülen

Bu Sesi Herkes Duysun Diyorsanız

Destek Olun, Hizmet Olsun!

PATREON üzerinden sitemize bağışta bulanabilirsiniz.

© Telif Hakkı 2023, Tüm Hakları Saklıdır  |  @hizmetten.com 

Hizmet'e Dair Ne Varsa...