Haber

Zaanstad Kiliseler Birliği Başkanı Klaver: Francis ve Mevlana çağdaştı ama şahsen hiç tanışmadılar

BASRİ DOĞAN | HOLLANDA

Hollanda’nın Krommonie şehrinde Katolik Petrus Kilisesi’nde düzenlenen Franciscus ve Rumi kardeşlik akşamı etkinliğine ev sahipliği yapan Zaanstad Kiliseler Birliği Başkanı Kok Klaver, “Francis ve Rumi çağdaşlardı ama şahsen hiç tanışmadılar. Ancak ikisi de Allah sevgisine kapılmışlar ve karşılaşmışlar. Ve biz bu gece burada, aynı aşkta onların izinde buluşuyoruz.” dedi

Kok Klever, Allah’a övgüde Allah’ın 33 ismiyle de duyulan aşk, Francis’in Kur’an’da Allah’ın 99 isminden esinlenerek ve ‘Laudamus omnes gentes’ (Şarkı söyle ve öv) şarkısını birlikte söylemesinde de duyulduğunu söyledi.

Klaver gecedeki konuşmasını şöyle sürdürdü: “Özellikle bu ilahi sevgi amacı ile Brüksel’den Franciscus ve Rumi kardeşlik akşamı etkinliğine gelen Jan Paul Buys’ın Rumi’ye girişinde de birkaç çarpıcı alıntıyla sevgiyi hissettik. “Ey can kimseyi kırma. Sözden ağırı yoktur. Beden çok yükü kaldırır ama gönül her sözü kaldırmaz “. Rumi’nin bu beyti çok etkileyici idi. Programa katılanlardan birçoğu son yıllarda, bazıları da geçtiğimiz yıl Türkiye’deki baskıcı rejimden kaçmak zorunda kalarak ülkemize sığınan insanlardı. Özellikle farklı kamplarda (AZC) kalan çocukların özgürlüğe özlem sergisi yağlı boya resimlerde de vardı. İlginizi çeken ve çok şeyin ‘bütün’ yapılması gerektiğini anlamanızı sağlayan çizimler. Böylesine sıcak ve misafirperver bir atmosferde karşılanmak ve sonrasında büfede bu kadar çok yeni bağlantı kurmak ne güzel. Ama önce, Mustafa Şimşekler’in huzur veren ney üflemesiyle ve Serkan Efil’in ezanıyla içe dönmenin zamanı gelmişti. Vurgu, büyük usta semazen Abdulkadir Dikici’nin sema manevi dansıdır. Sadece sizi susturabilecek ve Tanrı sevgisinin hepimizin içinden nasıl geçtiğini hissettirebilecek bir performans. Jean Paul Buys’ın daha önce de söylediği gibi: Aşkın dili sessizliktir, onun hakkında konuştuğumuz her şey onun zayıf bir çevirisidir.Burgerhart Amsterdam Vakfı’na ve bu geceyi mümkün kılan sayısız yardım eden kişiler çok teşekkürler. Ve her şeyden önce, Allah aşkı için birbirlerimizle tanışmak için bu işe gelen herkese teşekkürler.”

Hollandalı aktivist ve Sufi Araştırmacısı Jan Paul Buys da Franciscus ve Rumi kardeşlik akşamında farklı geçmişlerden, farklı dinlerden insanların ortak bir İlahi aşk ve sevgide buluştuklarını vurguladı. Gecede Türkiye’den Batı’ya mülteci olarak gelen çocukların resimleri sergilendi. Etkinlikte okunan ezanın ardından, Sema ustası Mevlevi Abdulkadir Dikici katılımcılara unutulmaz bir sema gösterisi yaptı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu