Haber

Ulusal Yas Günü’nde acıları paylaştılar

Geçtiğimiz Temmuz ayında Almanya’da yaşanan sel felaketinde hayatını kaybedenlerin anısına düzenlenen Ulusal Yas Günü’nde Düren GIVE Derneği gönüllüleri, Anna Kirmes Kilisesi’ne ziyarette bulundular.

Kilisede yapılan ayinde Papaz Hans-Otto Danwitz dinlerarası dialogla ilgili vaazda bulundu. Ardından GIVE e.V adına yapılan konuşmada, bölgedeki can kaybından dolayı üzüntülerin paylaşıldığı ifade edildi. Dernek gönüllülülerinin kurtarma ve erzak dağıtma faaliyetlerine bizzat katıldıkları söylendi. Diyalog, hoşgörü ve  birlikte yaşama kültürünün önemine vurgu yapıldı. Ayinden sonra her iki dine ait dualar edildi.

Akabinde, Hz.Nuh’tan günümüze kadar gelen aşure ikram edildi. Aşureyi oluşturan maddelerin kendi tatlarını muhafaza ettikleri ama birleşince bu tatlarını kaybetmeden yepyeni bir lezzet oluşturdukları söylendi. Düren şehri sivil toplum gönüllüleri de kendi inanış ve düşüncelerini muhafaza ederek birlikte hareket etmeli ve yepyeni bir anlayış ortaya konmalı temennisinde bulunuldu.

GIVE Derneği gönüllüleri ve kilise cemaati aşure eşliğinde sohbetler ederek birbirlerini daha yakından tanıma fırsatı buldu.  Benzer diyalog faaliyetlerinin devamı temennileri ile ziyaret sona erdi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu