Haber

Ukrayna, iki öğretmeni Türkiye’ye sınır dışı etmeye çalışıyor

Türk vatandaşı öğretmenler Samet Güre ve Salih Fidan, Ukrayna’nın Lviv bölgesindeki Rava-Ruska şehrinde geçen hafta gözaltına alındı.

Şehirde yeni yılı geçiren 2 öğretmen, eyalet sınırını geçmeye yönelik yasadışı girişim iddiasıyla gözaltına alındı. Şu anda Kiev Boryspil Uluslararası Havalimanı’nda bekletilen öğretmenler Türkiye’ye sınır dışı edilmek isteniyor.

SOSYAL MEDYA’DAN DA  SINIRIDIŞINI ENGELLEMEK İÇİN KAMPANYA BAŞLATILDI

Öğretmenlerden Salih Fidan, geldikleri yer olan Irak’ın Erbil şehrine geri dönmeleri şartıyla mahkemeye çıkarıldıklarını belirtti.

Alınan bilgiye göre öğretmenler 31 Aralık’ta gözaltına alındıktan sonra Kiev Boryspil Uluslararası Havalimanı’na nakledildi.

Samet Güre ve Salih Fidan, burada Dubai üzerinden transit olarak Erbil’e bilet aldılar ancak pasaport kontrolünden geçtikten sonra uçağa binmelerine izin verilmedi. Güvenlik görevlileri onları İstanbul uçağına binmeye zorladı.

Güre yayınladığı video da Türkiye’ye sınır dışı edilmek istenmediğini ve Türkiye’nin kendileri için tehlikeli olduğunu aktardı. Güre videoda, “Biz Erbil’e dönmek istiyoruz ya da Ukrayna’ya iltica etmeye hazırız.” şeklinde konuştu.
Kaynak:TR724

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu