Haber

Turkuaz Derneği, Lüksemburg’da farklı din temsilcilerini ortak duada buluşturdu

Lüksemburg’da faaliyet gösteren Turkuaz Derneği, dünyada yaşanan salgınlar, hastalıklar, savaşlar ve insanlığın iyiliği için tüm dinleri kapsayan ortak dua programı düzenledi. Online olarak gerçekleşen dua programına farklı dinlerden temsilciler katıldı. Alfabetik sıraya göre her din temsilcisi hastalıklar, savaş ve insanlığın iyiliği için kendi dini metinlerinden dualar okudu.

Ortak dua programında; “Son birkaç yılda dünyanın çok karmaşık olduğunu gördük. Darbeler, salgınlar, savaşlar gördük ve bunlara kayıtsız kalmamamız gerektiğini düşündük. Bize bir musibet dokunduğunda, inançlarımız duaları,  Allah’a yönelmeyi ve O’na teslim olmayı tavsiye eder. Çünkü biliyoruz ki duanın bir şeyleri değiştirme gücü vardır. Bu nedenle Turkuaz derneği olarak birlik olmak ve dualarımızı paylaşmak arzusuyla bu çağrıyı başlattık.” ifadelerine yer verildi.

Programa Bahai topluluğunu temsilen Jean-Marie Nau, Budist topluluğunu temsilen Claudine Ries, Hristiyan topluluğunu temsilen Peder Paul Goerens, Müslüman topluluğunu temsilen İmam Halil Ahmetspahic katılıp dualarda bulundular ve farklı dinlerden onlarca dinleyici yapılan dualara amin dedi.

Yarım saat yapılan dua programında “birlik ve beraberlik” farklılıkların fırsat olarak görülmesi, farklılıklara uyumla eşlik edilmesi ve farklılıkların büyük mozaikler oluşturabileceği vurgusu yapıldı.

Videonun tamamı için ;

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu