Türkiye’de Hak İhlaline Uğrayan Kadınların Fotoğraf Sergisi Belçika’da Açıldı

Yazar Editör

Belçika’nın Charleroi kentinde Türkiye’deki kadınların yaşadığı mağduriyetler düzenlenen fotoğraflı sergi ile anlatıldı. ‘Benim düşünme özgürlüğüme sahip olamazsın’ ismini taşıyan sergi, Golden Rose derneğinin gazeteci, öğretmen, anne ve aktivist kadınların arasından seçtiği mağdur kadınların hayat hikayelerini ve yaşadıkları hak ihlallerini anlatıyor.

Charleroi şehrinde kadın hakları savunuculuğu yapan derneklerin bir araya gelerek kurdukları ‘Femme de Mars’ platformu her yıl mart ayı süresince onlarca farklı etkinlik ve organizasyon düzenliyor. Platform üyesi Golden Rose derneği bu yılki etkinliğini 26 farklı mağdur kadının hayatını ve yaşadıkları zulümleri anlatan fotoğraf sergisi ile gerçekleştirdi.

Dernek merkezinde açılan sergiye platform üyesi derneklerin gönüllüleri, Charleroi belediyesi encümenleri, kadın hakları savunucusu Belçikalılar katıldı. Bu yılki mart ayı etkinliklerine özel olarak hazırlanan sergide Meriç nehrini geçerken hayatını kaybeden Esma Uludağ, hapishanede vefat eden Halime Gülsü ve Kürt kimliğinden dolayı hapsedilen Hozan Cane gibi 26 mağdur kadının hayat hikayeleri resimli tablolarda yer aldı.

Sergiyi gezen Charleroi eşit haklar encümeni Alicia Monard, yaşanan hak ihlalleri ve sonuçlarını gördükçe insan olarak yıkıldığını ifade etti. Bu sergi ile mağdur kadınların da bir aileleri, çocukları ve düzenli bir hayatları olduğunu hatırlatan Monard, genç kızların hapisteki resimlerini görünce kendimi onların yerine koydum ve bu bana çok ağır geldi fakat hak mücadelemizin önemini tekrar hissettim, şeklinde konuştu.

Charleroi Polis birimi müfettişlerinden David Quinaux, Türkiye’deki medyanın kontrol altında olduğunu ve uluslararası medyanın ise yaşanan insan hakları ihlallerine yeteri kadar dikkat çekmediğine işaret etti. Dünyada düşüncelerinden dolayı hiç kimsenin hapsedilmemesi gerektiğini vurgulayan Quinaux, serginin sistem içerisinde daha görünmez olan mağdur kadınların daha görünür hale gelmesine hizmet ettiği için etkilendiğini belirtti.

Diğer Yazılar

“Aç açabildiğin kadar sineni ummanlar gibi olsun. Kalmasın alaka duymadığın ve el uzatmadığın bir mahzun gönül”

 

M.Fethullah Gülen

Bu Sesi Herkes Duysun Diyorsanız

Destek Olun, Hizmet Olsun!

PATREON üzerinden sitemize bağışta bulanabilirsiniz.

© Telif Hakkı 2023, Tüm Hakları Saklıdır  |  @hizmetten.com 

Hizmet'e Dair Ne Varsa...