Time To Help Hollanda, Uganda’nın yetimlerine sahip çıkıyor

Yazar Editör

Pandeminin hız kesmesiyle yeniden yollara düşen Time To Help Hollanda gönüllerinin ilk durağı Uganda oldu. Ömer Tozkoparan başkanlığındaki Time To Help Hollanda ekibi, yardımların yanı sıra sağlık taramasında da bulunuyor. Tozkoparan, pandemiden dolayı geçen yıl Afrika’ya gidemeklerini ancak yardımların kesintiye uğramadan devam ettiğini söyledi.

Time To Help Hollanda, uzun yıllardır yardıma muhtaç Afrikalılar’ı yalnız bırakmıyor. Gıda ve sağlık yardımları başta olmak üzere su kuyusu açılıyor, yetim çocuklar için yetimhane yapılıyor. Yerel derneklerle işbirliği yapılarak, yardımlarda nokta atışı yapılıyor. Her yıl düzenli olarak yapılan ‘doktorlar turu’, geçtiğimiz yıl pandemiden dolayı gerçekleşemedi. Pandeminin hız kesmesiyle yeniden Afrika yollarına düşen Time To Help Hollanda ekibinin ilk durağı Uganda oldu.

İki günlük Uganda ziyaretinde ilk durak Mukono yetimhanesi oldu. Time To Help Hollanda’nın yaptırdığı yetimhanenin, okul binası 2017 yılında renove edildi. 2018’de yeni kız ve erkek yatakhanesi, yemekhane, banyo ve tuvaletler yaptırıldı. 42 yetim çocuğun kaldığı yetimhanenin tüm gıda ve temizlik giderlerini Time To Help Hollanda karşılıyor. Ömer Tozkoparan, yetimhaneyi gayet temiz, çocukları ise mutlu gördüklerini belirterek, aldıkları hediye ve gıda paketlerini yetimhaneye götürdüklerini söyledi.

Yetimhane ziyareti sonrası yeniden yollara düşen Time To Help Hollanda ekibinin bir sonraki durağı iki saatlik bir yolculuk sonrası Jinja oldu. Jinja’da gıda yardımı yapılan teneke evleri ziyaret eden ekipten istekler vardı. Teneke evlerde zor şartlarda yaşayan Jinja sakinleri, durumu kötü olan teneke evlerin yeniden yapılması istediler. Yağmur döneminde çamur içinde oturduklarını ve gece çamurdan uyayamadıklarını söylediler.

Teneke evlerde yaşam yağmur döneminde çok zor oluyor.

Ayrıca banyoları ve su kuyuları olmadığı için uzaktan bidonlarıyla su getirdiklerini ve yeni tuvalet yaptırmalarını istediler. Tüm istekleri ve eksikleri not ettiklerini belirten Ömer Tozkoparan, ekim ayında Time To Help Hollanda gönüllerinin bu istekleri yerine getirmek için Uganda’ya geleceği müjdesini verdi. Tozkoparan, ‘’Ayrıca bu fakir insanların bir kısmına hem ulaşımlarımı kolaylaştırmak hem de geçimlerini temin etmek için bisiklet hediye edeceğiz. İnsanlar burada bisiklet ile yük taşıyarak ailesini geçindirmeye çalışıyor.’’ Dedi.

Çocuğu hasta çaresiz annenin imdadına Time To Help Hollanda ekibi yetişti. Tüm tedavi masraflarını karşılayacaklar.

Ömer Tozkoparan, Jinja’da gördükleri manzaranın yürek burktuğunu söyledi. Teneke evler arasında yardımları dağıttılar. Tozkoparan, ‘’Kafasının yanında şişlik olan bir çocuğu Jinja’daki partner derneğimiz Nile Hümanitaria bağlı hastanede tedavi ettireceğiz ve tüm masraflarını Time To Help Hollanda olarak karşılayacağız.’’ Dedi.  Time To Help Hollanda ekibi, bir gönüllülerinin okul ücretine sponsor olduğu yetim kız çocuğu Sara’yı ziyaret edip, sponsorunun gönderdiği hediyeleri takdim etti.

Eğitim masrafları karşılanan yetim kız Sara, hediyelerle mutlu oldu.

 

Diğer Yazılar

“Aç açabildiğin kadar sineni ummanlar gibi olsun. Kalmasın alaka duymadığın ve el uzatmadığın bir mahzun gönül”

 

M.Fethullah Gülen

Bu Sesi Herkes Duysun Diyorsanız

Destek Olun, Hizmet Olsun!

PATREON üzerinden sitemize bağışta bulanabilirsiniz.

© Telif Hakkı 2023, Tüm Hakları Saklıdır  |  @hizmetten.com 

Hizmet'e Dair Ne Varsa...