Haber

Teilhabe und  Dialog İnisiyatifi, ilham kaynağı olan 10 kadına ödül verdi

M. ALİ YILDIZ 

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’nde 2015 yılından beri faaliyet gösteren Teilhabe und  Dialog İnisiyatifi, Gladbeck şehrinde Dünya Kadınlar Günü’nü kutladı.  Teilhabe und Dialog İnsiyatifi, 2015 yılında Suriye başta olmak üzere, dünyanın farklı ülkesinden Almanya’ya gelen mültecilere, ev bulma, eşya ihtiyacını giderme, resmi kurumlarla iletişimde yardımcı olma, dil problemini çözme gibi konularda aktif yer aldı.

Göçmenlerin, Almanya’ya entegresi konusunda, eğitim, dil ve kültürel alanda çalışmalar yürüten inisiyatif gönüllüleri, yaptığı programlarla göçmenlerin ülkeye yük değil, tam tersi katkı sağladığını anlatıyor. Savaşların ve hukuksuzlukların yaşandığı ülkelerdeki kadın ve çocukların sesi olmak için farklı programlar yaparak onlara destek olmaya çalışıyor.

Dünya Kadınlar Günü’nde Gladbeck şehrinde program yapan Teilhabe und Dialog İnisiyatifi, gönüllü çalışmalarıyla başarılı olmuş farklı milletteki kadınlara ödül verdi. Almanya başta olmak üzere, Filipin Afganistan, Suriye ve Türkiye’den gelen ve içinde bulunduğu topluma başarılarıyla ilham kaynağı olmuş 10 kadın ödüle layık görüldü. Afganca, İngilizce, Arapça ve Türkçe şarkıların söylediği programda, ebru sanatı yapılması sinevizyon yardımıyla yansıtılarak katılımcılara izletildi.

Farklı ülkelerden gelen ve ödül alan kadınlar, yaptığı gönüllü çalışmaları anlattı. Göçmen kökenli Özlem H, kısa sürede Almancayı öğrenip gönüllü derneklerde görev aldığını belirtti. Kısa sürede eğitim hayatına atılan Özlem H., ilham kaynağının, Türkiye’de bulunan mağdur kadın ve çocuklar olduğunu söyledi.

Akşam geç saatlere kadar devam eden programda kadınlar, savaşların ve hukuksuzlukların en büyük mağduru çocuklar ve kadınlar olduğunu belirtti. Özellikle Rusya’nın işgal ettiği Ukrayna’dan Almanya’ya sığınan insanlara kucaklarını açacaklarını belirttiler.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu