Haber

Strazburg’dan Lahey’e tutsak gazeteciler için pedal çevirdiler: Gazetecilik suç değildir

BASRİ DOĞAN | HOLLANDA

Fransa’nın Strazburg şehrinde bulunan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) önünde “Tutsak Gazetecilere Özgürlük” sloganı ile başlatılan bisiklet turunun son durağı Hollanda’nın parlamento başkenti Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) oldu.  Hapisteki gazeteciler için 800 km pedal çeviren aktivistler, Lahey’den seslendiler; “Gazetecilik suç değildir.’’ Türkiye’de bir dönem cezaevinde kalan gazeteci Nurullah Kaya ve Avukat Bilal Durmuş, şu an hapishanelerde tutuklu bulunan medya mensuplarına dikkat çekmek için bisiklet turuna çıktıklarını söylediler.

Gazeteci Nurullah Kaya eylemin son durağı olan Lahey Uluslararası Ceza Mahkemesi önünden şunları söyledi:  “Ben ve avukat arkadaşım Bilal Durmuş ve yollarda gazetecilerin özgür olmasını isteyen onlarca kişiyle birlikte; Cezaevindeki gazetecilerin özgür olması için Strazburg’dan başlayarak Lahey’e kadar yaklaşık 800 km yolu bisikletle katettik. Yollar bitti, yıllardır Türkiye’de devam eden hukuksuzluklar bitmedi.”

Medya mensuplarının yaşadıkları hukuksuzluklara ve mahkemelerinin tutumuna dikkat çeken Kaya, “Kendimde cezaevinde kalmış bir gazeteci olarak şunları söylemek istiyorum. Türkiye’de ifade ve basın özgürlüğü büyük bir tehlike altındadır. Türkiye’de şu anda 70’ten fazla gazeteci hapishanededir. Hapiste olmayan bir grup bağımsız gazeteci ise; haklarında açılan onlarca davayla uğraşmaktadırlar. Yurt dışında yaşayan gazeteciler hedef gösterilmekte ve susturulmaya çalışılmaktadır. Sürekli internet sitelerine, haberlere, erişim yasağı getirilmekte, insanların doğru bilgiye ulaşması engellenmektedir. Gazeteci yargılamaları yıllarca sürmekte, Anayasa Mahkemesi ve AİHM; davalarla ilgili gerekli hassasiyeti göstermemektedir. Gazetecilerin özgür olmadığı bir ülkede hiç kimse özgür değildir. Özgür değildir; çünkü doğru bilgi alamayan toplumların iradeleri hapsedilmiş, doğru düşünme kabiliyetleri engellenmiştir.” şeklinde konuştu.

Yaptıkları eylem hakkında da bilgi veren Kaya, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Ben ve arkadaşıma yolda zaman zaman katılan aktivist olarak; bir bayrak yarışı gibi kimi zaman bir yetişkin olarak yaklaşık 100 km kimi zaman küçük bir aktivistle 15 km pedal çevirerek cezaevindeki gazetecilerin sesi olmaya çalıştık. Yolculuk boyunca bana en büyük desteği veren ve yolun büyük bir kısmını pedallayan Bilal arkadaşıma sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Mücadelemiz, Türkiye’de cezaevinde hiçbir gazeteci kalmayana kadar devam edecek.”

Fransa’nın Strazburg şehrinde yer alan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin önünden yola çıkan iki aktivistler önce Almanya’nın Mainz şehrine oradan Köln’e daha sonra da Belçika’nın Brüksel şehrine geçtiler. Son durakları ise, Lahey Uluslararası Ceza Mahkemesi oldu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu