Haber

‘Samsunlu Hoca’ Mehmet Ali Şengül Ağabey’in hayatı ‘Zamana Sığmayan Ömürler’de

ZAFER POLAT – SYDNEY

Hizmet Hareketi’nin önemli simalarından ve ilklerinden olan örnek şahsiyet, M.Ali Şengül Ağabey’le ilgili özel ek yayına girdi. ZAMAN Avustralya gazetesi Genel Yayın Müdürü Enes Cansever’in kaleme aldığı ve aynı zamanda üç bölümlük belgesel olarak da çıkacak olan Şengül Ağabey’in 76 yıllık hayatı, çeşitli hatıralarla dile getiriliyor. 11 Temmuz’da ruhunun ufkuna yürüyen, Hizmet Hareketi’nin saff-ı evvelinde her vakit yerini almış, hareket mensupları tarafından mühim bir yol gösterici olarak kabul edilen Şengül Ağabey nam-ı diğer  “Samsunlu Hoca” ile ilgili özel gazete, hem basılı hem de dijital olarak yayınlandı.

ZAMAN Avustralya, kısa bir süre önce vefat eden Samsunlu Hoca olarak bilinen Mehmet Ali Şengül Ağabey için özel bir gazete hazırladı. Zaman Avustralya,  Genel Yayın Müdürü Enes Cansever tarafından, Hizmet Hareketi’nin öncülerinden merhum Mehmet Özyurt ile başlatılan ‘Zamana Sığmayan Ömürler’ konulu  dizisinin son sayısını 11 Temmuz 2021’de ruhunun ufkuna yürüyen Mehmet Ali Şengül Ağabey’e ayırıldı.

Enes Cansever tarafından kaleme alınan ‘’Hizmet Hareketi’nin Şengül Ağabeyi’’ başlıklı yazısı ile başlayan özel ek, merhum Şengül Ağabey’in doğumundan, vefatına 76 yıllık yaşam hikâyesi fotoğraf kareleri ve hatırlarla anlatılıyor. Toplam 24 sayfadan oluşan gazetede Şengül Ağabey’in en yakın dava arkadaşlarının yazdıkları anıları ve fotoğraflar da yer alıyor. Şengül’ün, doğduğu Burdur’un Yeşilova köyünden dünya kıtalarına giden Hizmet serüveni ve çeşitli ülkelerinde bizzat katıldığı, ziyaretler sırasında katıldığı programlar sırasındaki görsellerin yer aldığı özel çalışma web sitesinde yayınlanmasının ardından büyük ilgi gördü.

Hizmet’e emeği geçenlerin hayatı belgesel haline getirilyor

Hizmete Hareketi’ne ait çok önemli bir arşivi olma özelliğini de taşıyan özel gazete ve diğer konularla ilgili açıklamada bulunan Enes Cansever şunları söyledi; “ Hizmet Hareketine emeği geçmiş, Mehmet Özyurt, Hacı Kemal Ermez, Arif Çağan, Ali Bayram ve  hala sürgün hayatını yaşan Suat Yıldırım ile zindanda hapsolan Yusuf Pekmezci gibi önemli ağabeylerimiz hakkında çeşitli çalışmalar ve belgesellerin bir devamı niteliğinde olan Mehmet Ali Şengül Hoca’yla da  böyle bir çalışma yapıldı. Şengül Hocamla ilgili projenin dört ayağı var: Özel gazete, belgesel ve dergi.  En sonda da büyüklerimizle ilgili yazıları kitaplaştırmak. Bunu bir vefa borcu olarak yapıyorum. Çünkü biz, bize emekleri geçenlerin kadr-u kıymetini bilmezsek, bizden sonra gelenler ise bizi bu güzel hizmet serüveninin tarihinden silerler.” dedi.

Hocaefendi:  Boşluğunu doldurmak kolay olmayacak

Fethullah Gülen Hocaefendi’nin ‘Boşluğunu doldurmak kolay olmayacak’ diyerek ölümünden duyduğu üzüntüsünü, ‘Vefat haberini alınca kalbime etki etti, kalbimin ritmi bozuldu’ diyerek dile getirdiği ifadeleri ve onun hakkında ‘Hizmetin temel esprisini kavramış arkadaşlardan biriydi. 50 yıldır işin içinde evrile çevrile, kavrula kavrula ciddi bir kıvam tavrı sergiliyordu’ şeklindeki ifadelerine yer verildi.

Bu arada Enes Cansever’in kaleme aldığı ‘’Mehmet Ali Şengül Ağabey’in hayatı’’ aynı zamanda üç bölümlük belgeselin de metnini oluşturuyor. Asım Yıldırım’ın seslendirdiği belgeselin tasarım çalışmaları devam ettiği belirtildi.

Mehmet Ali Şengül Ağabey’in hayatını anlatan yazının tamamını bu linkten okuyabilirsiniz:

https://zamanaustralia.com/2021/12/camianin-saf-i-evvelinde-ornek-sahsiyet-samsunlu-hoca-hizmet-hareketinin-m-ali-sengul-agabeyi/

Özel gazetenin PDF halindeki sayfalarını okumak isterseniz bu linkten ulaşabilirsiniz:

https://zamanaustralia.com/e-gazete-10/

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu