Sağlıklı Anne Olmak

Yazar Fatma Yeşilyurt

Merhaba kıymetli okuyucular, ocak ayını yaşanmış zaman dilimlerinin içine gönderirken, önemli rollerimizden biri olan sağlıklı anne olmak konusunu ele alacağım bugün.

Geçen zamanlar bizim için bir albüm ya da bir hatıra defteri gibidir. Geriye dönüp baktığımızda rollerimizi en iyi şekilde yerine getirmiş olmayı arzu ederiz. Bir anne, hayatta ve yaşıyorsa, bundan sonrası için rollerini daha iyi nasıl yerine getirebilirim? sorusunun cevabı için çalışma şansının olduğunu bilmelidir.

Sağlıklı Anne Olmak yazımı; iki başlıkla sizlerle paylaşacağım.

 • Annenin sağlıklı olması
 • Anneliğin sağlıklı yerine getirilmesi

En değerli ebeveynlik beceriniz önce kendinizi yönetmeyi öğrenmektir (Dr. Laura Markham)

Annenin sağlıklı olması; çocuk için en önemli konudur. Dünyaya gelecek ya da gelmiş olan bebeğin etrafında onun için güven, huzur ve sevgi kaynağı olan anne ve babanın bireysel sağlığı çocuğun sağlıklı büyümesine vesile olur. Peki sağlıklı bir anne nasıl olunur? Sanki soruyu okuyan annelerin zihinlerinde oluşan resmi görüyor gibiyim. Çocuğu ile en güzel şekilde ilgilenen, zaman geçiren, aktiviteler yapan, sağlıklı besleyen, onunla oyun oynayan, hayatının merkezinde çocuğu olan neredeyse eşini hatta kendini unutan bir anne. Yazdıklarımdan sonra yüzünüzdeki tebessümü görebiliyorum. Fakat benim merak ettiğim kısım anneliğinizin sağlıklı olmasından ziyade sizin sağlığınızın nasıl olduğu.

Anne olmak kavramı; dünyanın her yerinde kutsal, çok kıymetli ve fedakarlığın zirve noktalarda yaşandığı bir durumdur. Bu tanımlar bizlerde yoğun bir heyecan oluşturur. Çocukluğumuzda oynadığımız evciliklerde baktığımız bebekler ve anne rolümüz, anne olacaksın diyerek büyütülmemiz, her ay adet dönemlerimizde üşütürsek anne olamamakla korkutularak ayaklarımıza giydirilen kalın çoraplar, bu hayallerle gençliğimizdeki hayallerde doğacak çocuklarımız ve isimlerini düşünme hemen hemen hepimizin karşılaştığı ve yaşadığı durumlardandır.

Peki, yukarıdaki hayalleri kuran ve anne olmak isteyen kadınlar kendilerine ben anne olmaya hazır mıyım? Sorusunu sorduktan sonra mı anne oluyor sizce?  Anne olmadan önce sağlıklı bir birey olmaya ihtiyacımız var. Bu durum çocuk sahibi olacak ve olmuş anneler için de geçerli. Çocuk sahibi annelerin kendi sağlık durumlarını mental ve biyolojik sağlıkları olarak iki başlıkta düşünebiliriz. Çocuğu ya da çocukları olan anne nasıl sağlıklı bir yaşam örgüsü oluşturabilir, gelin bunlara bakalım:

 • Sabahları çocuklarınızdan 15-20 dakika önce kalkmanız ve evin sükûnetinde size iyi gelecek bir şeyler yapmak. Örneğin, bir fincan kahve ya da çay içmek, duş almak vs.
 • Evdeki herkes için hazırladığınız kahvaltıların içinde kendiniz için de güzel bir kahvaltı tabağı hazırlamayı ihmal etmemek.
 • Sabah rutininizde mevcut olan spor ya da kitap okumanızı gerçekleştirmek, mümkünse o zaman için çocuk bakımında eşiniz ya da çevrenizden yardım istemeyi kendinize öğretmek.
 • Uyumak için yeterli zaman ayırmaya gayret etmek. Uykusuz annenin, sinirli ve mutsuz bir annelik yapma ihtimali çok büyük.
 • Çocuğunuzun uyku saatini erkene alarak kendinize daha fazla zaman kalmasını sağlamak.
 • Günlük ve haftalık size ait yapacağınız aktivitelerin listesini, buzdolabınızın üzerine ya da sizin için görünür bir yere asmak.
 • Günlük 5 dakika bile olsa kendinize “kendimi nasıl hissediyorum?” sorusunu sormak ve cevaplamak.
 • Belli aralıklarla sağlık kontrolleri için doktor randevusu almak.
 • Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, zamanında almak için hatırlatıcılar koymak.
 • Arkadaşlarınızla sosyal aktiviteler yapabilmek için zaman ayarlaması yapmak.
 • Hayatınızın merkezinde kendinizin olduğunu unutmamak. Bu durum hem anne hem de diğer insanlar tarafından bazen bencillik gibi algılansa da siz ancak sağlıklı bir birey olursanız sağlıklı bir anne olabileceğinizi hatırlatmayı unutmayın.
 • Me time dediğimiz ve sadece size ait olan bir vakit ayırarak, dinlenme ve zihninizi rahatlatmak için bir zaman ayırmak.
 • Kendi ihtiyaçlarınızı karşılamak için çocuğunuzun bakımı ile ilgili yakınlarınızdan yardım istemenin normal bir durum olduğunu kabullenmek.

 Sonuç olarak, uçaklarda düşen hava basıncını dengelemek için kullanılan maskeler gösterilirken yapılan anonstaki gibi lütfen maskeyi önce kendinize takınki sağlıklı bir anne olarak çocuğunuza yeterli ilgi ve sevgiyi gösterebilin.

Haftaya sağlıklı annelik konusu ile ilgili yazımda buluşmak ümidi ile…

 

Diğer Yazılar

“Aç açabildiğin kadar sineni ummanlar gibi olsun. Kalmasın alaka duymadığın ve el uzatmadığın bir mahzun gönül”

 

M.Fethullah Gülen

Bu Sesi Herkes Duysun Diyorsanız

Destek Olun, Hizmet Olsun!

PATREON üzerinden sitemize bağışta bulanabilirsiniz.

© Telif Hakkı 2023, Tüm Hakları Saklıdır  |  @hizmetten.com 

Hizmet'e Dair Ne Varsa...