Sağlıklı Anne Olmak – 2

Yazar Fatma Yeşilyurt

Merhabalar kıymetli okuyucular. Umarım hepiniz afiyettesinizdir. 

Sağlıklı Ebeveynlik konusunu ele almaya devem ediyoruz. Bugünkü yazımda; anne olmak konusunun ikinci başlığı olan sağlıklı annelik nedir ve nasıl sağlıklı anne olunur? sorularını cevaplayacağım. Geçen hafta ancak sağlıklı bir bireyin sağlıklı bir anne olabileceğinden bahsetmiştim. Bu hafta ise sağlıklı annelerin, annelik rollerinde nasıl başarılı olabilecekleri ve bunun için neler yapabileceğini ele alacağım.

Annelik rolümüzü sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmek için anneliğin dönemlerini ve bu dönemlerin gereksinimlerini de bilmemiz gerektiği fikrindeyim. Annelik dönemlerini çocuğun 6 gelişim dönemine bağlı olarak ele almak istiyorum:

  • Hamilelik öncesi dönem
  • 1.dönem: Hamilelik dönemi, doğum ve 0-3 ay anneliği
  • 2.dönem: 3 ay- 3 yıl arası
  • 3.dönem: 4 yıl – 8 yıl arası
  • 4.dönem: 9 yıl- 12 yıl arası
  • 5.dönem: 13 yıl – 18 yıl arası
  • 6.dönem: 18 yıl üzeri

İlk olarak, annelerin hamilelik öncesi dönemine değinmek istiyorum. Anne adayı olma başlığını başka bir yazımda ayrıntılı ele alacağım fakat yeri gelmişken birkaç cümle ile bazı bilgileri hatırlatmak istiyorum. Anne adayı bu dönemini nasıl sağlıklı geçirir? İçinde bulunduğu yaş ve kilo hakkında doktoru ile görüşerek işe başlayabilir. Sonrasında ise yaşamında bazı şeylere daha fazla dikkat etmesi, başlayacak hamilelik için sağlıklı bir bekleme dönemi hazırlayacaktır. Bunlardan anne için en önemlileri; sağlıklı beslenmesi, düzenli fiziksel aktivite yapması, stres ve kaygılarını azaltmaya çalışması, sigara ve alkol kullanımını azaltması mümkünse durdurması, en az yedi buçuk sekiz saat uyku uyumaya özen göstermesi , yumurtlama dönemini dikkatli takip etmesi, eşi ile sağlıklı birliktelik ve paylaşım sağlamasıdır.

Hamilelik Dönemi Annelik: Bu dönem anneler için özellikle ilk hamileliklerde farklı sürprizlerle doludur. Meydana gelen; hormonsal değişimler, vücutlarında meydana gelen farklılıklar, bebeğin anne karnındaki hareketleri, annenin yaşam düzenindeki değişiklikler, doktor kontrolleri ve bebeğin anne karnındaki kontrol  süreçleri doğuma kadar uzanan harika ve her ferde göre ayrı özellik ve güzellik  göstermektedir.

Annenin bu süreçte beslenmesine dikkat etmesi, bebeği ile olan ilişkisini, günlük belli aralıklarda yalnız kalıp elini karnının üzerine koyarak hareketlerini hissetmesi, onunla konuşması, bebeğin gelişimini, büyüme süreçlerini okuyarak ve doktorun verdiği bilgilerle bu sureci takip etmesi, hamilelik dönemi yürüyüş ya da yüzme gibi faydalı sporlar yapması, rahat hissedeceği şekilde giyinmesi ve en önemlisi kendini mutlu hissettirecek ortamlarda ve kişilerle vakit geçirmesi önem arz etmektedir.

Doğum Dönemi Annelik; Anneler bu dönemde, sağlıklı bir şekilde doğum yapıp yapamayacakları konusunda kaygı ve korkular yaşamaktadır. Bu kaygıların azaltılması için annenin hamilelik dönemi boyunca bir doktor ve hastane tarafından düzenli takip edilmesi önemlidir. Doğum zamanında anne ya da çocuğun acil müdahale gerektiren herhangi bir durumla karşılaşması halinde hastanenin donanımlı olması da anneyi rahatlatacaktır. Doğum şekline, doğum öncesi son kontrolde karar verilmiş olması, bu duruma göre annenin bilgilendirilmesi ve psikolojik olarak kendini hazırlaması doğumu kolaylaştıracaktır. Annenin kendini doğum öncesi ve doğum anında iyi hissetmesinde, babanın annenin yanında olmasının ve destek vermesinin pozitif çok büyük etkisi vardır. Doğumdan önce çocuk için bir isim belirlenmiş olması ve bu ismin eşlerin ikisi tarafından kararlaştırılmış olması da doğum sonrası için önemli bir durumdur. Annelerin özellikle çocukları dünyaya geldikten sonra nelere dikkat etmeleri gerektiğini ve karşılaşabilecekleri zorluklar konusunda yeterince bilinçlenmeleri bu dönemi daha kolay geçirmelerini sağlayacaktır. Anne ve baba, yaşamlarına dahil olacak yeni fert ile yani yeni doğan bebekleri ile nasıl mutlu bir yaşam hikayesi oluşturacakları konusunda doğumdan önce beyin fırtınası ve küçük pratikler yapabilirler. (Anne ya da baba olmaya hazır olmak ile ilgili başka bir yazımda ayrıntılı bir şekilde ele alacağım) Bebek dünyaya gelmeden önce onun için gerekli ve sağlıklı ürünlerin olduğu bir çantayı hazırda tutmak da her zaman işinizi kolaylaştıracaktır.

Gelecek haftaki yazıma anneliğin doğum sonrası döneminden devam edeceğim.

Sevgilerimle…

Diğer Yazılar

“Aç açabildiğin kadar sineni ummanlar gibi olsun. Kalmasın alaka duymadığın ve el uzatmadığın bir mahzun gönül”

 

M.Fethullah Gülen

Bu Sesi Herkes Duysun Diyorsanız

Destek Olun, Hizmet Olsun!

PATREON üzerinden sitemize bağışta bulanabilirsiniz.

© Telif Hakkı 2023, Tüm Hakları Saklıdır  |  @hizmetten.com 

Hizmet'e Dair Ne Varsa...