Haber

Romanya’nın göğsünü kabartan madalyalar

Fizik olimpiyatlarının en başarılı kız öğrencisi Lumina’dan

Tayvan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen ve 26 ülkeden öğrencilerin katıldığı Asya Fizik Olimpiyatları’nda, Romanya Lumina okulları bünyesindeki Bükreş Bilgisayar Lisesi öğrencisi Antonia Alma Ghita, yarışmanın en başarılı kız öğrencisi olarak altın madalya aldı.

Bu yıl 21. kez düzenlenen yarışma, salgın şartları nedeniyle online ortamda gerçekleştirildi.

Yarışmaya Romanya adına 8 öğrenci katıldı. Lumina bünyesindeki Bükreş Bilgisayar Lisesi (ICHB), Romanya takımına 5 öğrenci verdi. Yarışmada tulum çıkaran Romanya takımı, 4 altın, 3 gümüş madalya ve bir mansiyon kazandı.

EN BAŞARILI KIZ YARIŞMACI

Yarışmada Romanya adına kazanılan 4 altın madalyadan en anlamlısı, ICHB öğrencisine ait. Antonia Alma Ghita adlı öğrenci, altın madalya kazanan en başarılı kız öğrenci oldu. Ghita’nın yanı sıra ICHB öğrencileri 3 gümüş ve bir mansiyon kazanarak Romanya takımının başarısında önemli pay sahibi oldu.

KUZEY BALTIK OLİMPİYATINDAN 5 MADALYA

Romanya takımı, geçtiğimiz günlerde 5 kişiyle katıldığı Kuzey Baltık Fizik Olimpiyatları’ndan da tulum çıkardı. Tüm yarışmacıları altın madalya kazanan Romanya, en iyi takım seçildi. Bu yarışmada Romanya takımını, ICHB’nin 4 öğrencisi ile köklü devlet okulu Tudor Vianu’dan bir öğrenci oluşturdu.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu