Oslo Belediye Başkanından ‘RamadanGjest’e Övgü: ‘Devrim niteliğinde’

Yazar Editör

Norveç’te RamadanGjest (Ramazan misafiri) projesi kapsamında düzenlenen iftarlardan bir de Oslo’da gerçekleştirildi.

Oslo’daki iftara Belediye Başkanı Marianne Borgen de katıldı.

Farklı kültür ve inançtan yaklaşık 120 misafirin katıldığı iftar programında davetlilere Türk mutfağından lezzetler ikram edildi. Geleneksel Türk süsleme sanatı ebru sanatının örneklerin sunulduğu iftar akşamında ney dinletisi de vardı.

Oslo Belediye Başkanı Marianne Borgen burada yaptığı konuşmada, “Norveç’i yansıtan bu atmosfer insanı öyle sevindiriyor ki programı tertip edenlerle, bu fikrin mimarları ile gurur duyuyorum” dedi.

Borgen konuşmasının devamında, “Bizim sizlerden öğrenecek çok şeyimiz var. Kendi içine kapalı olan ve davet kültürü unutulan bir topluma kapılarınızı açtınız. Uzakları yakınlaştırdınız. Bu davet bizi birbirimize yakınlaştırdı, daha güvenli ve insanların dahil edildiği bir toplumda yaşadığımızı bize gösterdi. Daha iyi bir şehir haline gelebileceğimizi gösterdi. Keşke Ramazan ayını idrak etmeyen kitle olarak bizler de en az bu kadar misafirperver olabilse idik. Burada yapılanlar bir devrim niteliğinde. Geçen sene de bir aileye misafir olmuş ve Ramazan ayının güzelliğine şahit olmuştum. Tekrar söylüyorum, bununla ancak gurur duyulur” dedi. Başkan Borgen daha sonra bir ebru sanatı denemesi de yaptı.

İlk defa 2019 yılında kısa adı DNHB olan Den Norske Hizmetbevegelsen’in (Norveç Hizmet Hareketi www.dnhb.no ) diyalog çalışmaları kapsamında hayata geçirdiği RamadanGjest (Ramazan misafiri) projesi, korona sürecinden dolayı ağırlıklı olarak zoomgjest ( www.zoomgjest.no ) şeklinde uygulanmıştı. Pandemi sürecinin sona ermesi ve yasakların kalkması ile birlikte geçen yıl iftar programlarının kısmen uygulandığı proje, bu Ramazan ayında ülke geneline yayıldı. Norveç’in her yerinde RamadanGjest rüzgarı esti. Artık Projenin her yıl büyüyerek devam etmesi hedefleniyor.

Diğer Yazılar

“Aç açabildiğin kadar sineni ummanlar gibi olsun. Kalmasın alaka duymadığın ve el uzatmadığın bir mahzun gönül”

 

M.Fethullah Gülen

Bu Sesi Herkes Duysun Diyorsanız

Destek Olun, Hizmet Olsun!

PATREON üzerinden sitemize bağışta bulanabilirsiniz.

© Telif Hakkı 2023, Tüm Hakları Saklıdır  |  @hizmetten.com 

Hizmet'e Dair Ne Varsa...