Haber

Norveç’teki gençlerden örnek hareket: Cesur Buluşmalar

ÖZKAN TOSYALI – OSLO

Norveç’te bulunan Hizmet gönüllülerinin kısa adı “DNHB” olan Den Norske Hizmetbevegelsen (Norveç Hizmet Hareketi) çatısı altında birlik, beraberlik, hoşgörü ve barış adına yaptıkları faaliyetler her kesimden insanların ilgisini çekiyor. Norveç’in dört bir yanındaki kiliselerde farklı inançlardan Norveçlilerle bir araya gelen Hizmet gönüllüleri, İslam adı altında yanlış ve eksik bilinen birçok konuda doğruları dile getirdiler. Bu buluşmalardan biri de Trondheim şehrinde, Kilise Diyalog Merkezi ve Tröndelag’daki gençlik merkezinin daveti ve organizesi ile gerçekleşti. Davetliler arasında Hizmet Hareketi Gönüllülerinin yanı sıra farklı kültürlerden Müslümanlar, Hristiyanlar ve herhangi bir inancı olmadığını ifade edenler de vardı.

Cesur Buluşmalar (Modige Møter) başlığı altında düzenlenen panelde konuşan Hizmet gönüllüsü Hamra Özeren, farklı kültürlerden gençlerin bir araya gelip inançları hakkında konuştukları böyle bir toplantıyı uzun zamandır hayal ettiğini belirtti. Kendisi için en önemli şeyin, inançları doğrultusunda hareket etmesi olduğunu anlatan Hamra Özeren, “Dürüst, sabırlı ve başkalarına karşı hoşgörülü olmalıyım” dedi. Oruç ibadeti hakkında da bilgi veren Özeren, “Oruç sayesinde, diğer şeylerin yanı sıra sabır konusunda kendimi geliştirmeyi deneyimliyorum, bu da Allah ile olan ilişkimi zenginleştiriyor” diye anlattı.

Byåsen Kilisesi Papazı Marte Leberg tarafından yönetilen panele bir diğer Müslüman genç Huda Ahmad Sheikh Hassan ile Nidaros Piskoposluğu’nda gençlik yetiştirme danışmanlığı yapan Christian Christina Ludvigsen’de katıldı.Panele katılmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek konuşmasına başlayan Hristiyan genç Christina Ludvigsen, “Benim için en önemli şey, bir insanla konuşuyor gibi doğrudan Allah ile her şeyi konuşuyor olabilmemdir” dedi. Birçok insanın bilmediği ama Hristiyanların da Paskalya’dan önce 40 gün oruçları olduğunu ifade eden Ludvigsen, bu orucun sınırlarını kişinin kendisinin belirlediğini, bunun bazen çikolata yeme isteğini ertelemek, bazen Netflix izleme isteğini ertelemek şeklinde bile olabileceğini söyledi. Ludvigsen ayrıca inanç hakkında konuşmanın hem korkuları hem de önyargıları kıracağını anlattı.

Fotoğraflar kirken.no sitesinden alınmıştır.

Byåsen Kilisesi rahibi Marte Leberg “Modige Møter” adıyla ilk defa gerçekleştirdikleri bu buluşmanın çok faydalı olduğunu fark ettiğini, bu tür programları devam ettirmek istediklerini söyledi. “Bu birlikteliklerimiz umarım katılımcı sayısı artarak devam eder” diyen Marta Leberg, “Burada bir araya gelen ve tanışan gençlerin buradan çıktıktan sonrada dostluklarını devam ettireceklerini düşünüyorum” ifadelerine yer verdi. Konuşmaların ardından katılımcılar keyifli bir yemek masasında sohbetlerine devam ettiler.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu