Haber

Norveç’teki Dil ve Kültür Festivali’ne 50 ülke katıldı

Norveç’in tarihi şehirlerinden Trondheim, 4. kez Dil ve Kültür Festivali’ne ev sahipliği yaptı. Pandemiden dolayı geçen yıl yapılamayan festivale 50 ülke katıldı. Festivalin tüm giderleri Trondheim belediyesi tarafından karşılandı. Belediye Başkanı Rita Ottervik, ’Çeşitliliğimiz bizim güzelliğimizdir. Bu festival bunu sağlıyor’ dedi.

Norveç’in üçüncü büyük şehri Trondheim, unutulmayacak bir festivale daha ev sahipliği yaptı. 2006’da başkent Oslo’da kurulan Dil ve Kültür Derneği’nin Trondheim temsilciliği tarafından organize edilen 4. Dil ve Kültür Festivali coşkulu geçti. Trondheim Belediyesi’nin teşvik ve desteğiyle gerçekleşen festivale 50 ülkeden katılım oldu. Pandemiden dolayı festival alanına en fazla 500 kişi alındı. Yaklaşık 6 saat süren festivalde alan sürekli dolu oldu.

Festivalin açılış konuşmasını yapan Trondheim Belediye Başkanı Rita Ottervik, Dil ve Kültür Festivali’nin çok özel ve önemli olduğuna işaret ederek, ’’Çeşitliliğimiz bizim güzelliğimizdir. Festivale katılan 50 ülke bizi bunu en güzel şekilde gösteriyor. Festivalde tanışan dernek ve kişiler, işbirliğini yıl içinde de devam ettiriyor. Festival sayesinde birbirimizi daha yakından tanıyoruz. Bu festival şehrimize birlik ve beraberlik aşılıyor.’’ dedi.  Başkan Ottervik,  festivale 50 ülkenin iştirak ettiğini hatırlatarak, “Festivale verilen emek oldukça büyük. Önümüzdeki yıllarda da devam etmesini istiyoruz ve belediye olarak her türlü desteği vermeye devam edeceğiz.’’ şeklinde konuştu.

Trondheim Dil ve Kültür Derneği’nin düzenlediği 4. Dil ve Kültür Festivali’ne 20 ülke sahne performanslarıyla, 32 ülke ise tanıtım çadırlarıyla katıldı. Sahnede profesyonel sanatçıları aratmayacak performanslara imza atıldı. Yerel kıyafetlerle ülkelerinin kültür ve sanatları tanıtıldı. Tanıtım çadırlarında yine, her ülkenin simgesel ürünleri yer buldu. 6 saat süren festival kültürel bir şölene sahne oldu. Özellikle çocuklar festival boyunca gönüllerince eğlendi.

İktidardaki Sağ Parti’nin Trondheim eyalet danışmanı Kjetil Utne, festivali herkesi kendi konumunda kabul eden, birleştirici ve yapıcı felsefeye sahip kişilerin düzenlediğini belirtti. Kjetil Utne, konuşmasında Trondheim’da daha önce bu denli kapsayıcı ve farklı kültürlerin bir sahnede buluştuğu bir organizasyona şahit olmadığını ifade etti.

Unutulmaz bir festivale imza atan Norveç Dil ve Kültür Derneği’nin Trondheim temsilciliği, yeni taşındığı lokalinde aylık kültürellerin buluşmasını sağlayacak. Dernek lokalinde her ay bir ülkenin kültür ve sanatı sahnelecek, sahne performanları sergilecek. Eylül ayında ilk olarak Şili kültür ve sanatı dernek lokalinde tanıtılacak. Böylece yılda bir kez düzenlenen festivalin yanı sıra her ay bir ülkenin kültür ve sanatı Trondheim’larla buluşacak.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu