Aktüel

Musevi bir bilim adamı Hocaefendi’yi anlatıyor

Chicago merkezli Huddled Masses kurumunun “Parçalanmış Hayatlar, Susturulmuş Türkiye” programının 5. bölümü 9 Ocak Cumartesi günü Amerika Merkezi saatle 12.00 pm’de yayınlandı.  Huddled Masses direktörü Dr. Ali Yurtsever, Georgetown Üniversitesi Yahudi Medeniyeti Merkezi Profesörü Ori Z. Soltes ile Hizmet, Fethullah Gülen ve takipçilerini konuştu.

Mistisizm konusunda dünya çapındaki en önemli isimlerinden olan Soltes, 15 sene kadar önce Washington’daki Rumi Forum ve Georgetown Üniversitesindeki diyalog faaliyetleri  vasıtasıyla Hocaefendi ve Hizmet’i tanıdı. Farklı ülkelerdeki Hizmet mensuplarıyla görüştü, kış kamplarına katıldı; 80 kadar kişiyle röportaj yaparak “Dünyayı Kucaklamak” isimli kitabında Mevlana ve Hocaefendi’nin düşüncelerini karşılaştırdı. Şimdi de yeni kaleme aldığı Fethullah Gülen’in entelektüel biyografisi kitabı yayınlanmak üzere.

Fethullah Gülen’le ilk karşılaşmasını anlatan Prof Ori, onu beklediğinden de daha mütevazı, entellektüel ve feraset sahibi bir lider olarak bulduğunu ifade etti.

15 Temmuz’u Erdoğan tarafından planlanan sahte bir darbe olarak niteleyen Dr. Soltes, Erdoğan’ın ülkesindeki ve dünyadaki tüm eğitim faaliyetlerini baltayalarak aslında hizmetten ziyade Türkiye’ye zarar verdiğinin altını çizdi.

Toplam 19 dakikalık bu röportaj İngilizce olup Türkçe alt yazılıdır. Program, Huddled Masses’in Youtube kanalında dünyanın her yerinden izleyicilerini bekliyor.  Programı https://youtu.be/m9rPQVw4O9M linkinden seyredebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu