Haber

Mültecilikten mültecilere yardıma: Almanya’daki Hizmet gönüllüleri, Ukraynalılara yardımda aktifler

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesiyle milyonlarca kişi yerinden oldu. Can güvenliği için ülkelerini terk eden Ukraynalılar, komşu ülkelere sığındı. Çok sayıda Ukraynalı’nın adreslerinden biri de Almanya oldu. Ukraynalıları, sıcak bir şekilde karşılayan Almanlar, evlerini ve gönüllerini mültecilere açtı. Ukraynalılar’a yardım için seferber olanlar arasında sadece birkaç yıl önce Almanya’ya ‘mülteci’ olarak gelmiş Hizmet Hareketi gönüllüleri de var. Mülteciliğin ne olduğunu çok iyi bilen Hizmet gönüllüleri, mültecilikten yerleşik düzene geçti. Şimdi ise Ukrayna’dan gelip yardım arayanları destek oluyorlar.

Almanya’ya gelen Hizmet gönüllülerinin çoğu artık çok iyi düzeyde Almanca konuşuyorlar. İş buldular ya da yeni şirketler kurdular. Almanya’da şartlara göre normal bir yaşam sürüyorlar. Bu insanların çoğu Ukrayna krizi çıkınca hemen ne yapabiliriz diye kendilerine sordular ve hızlıca yardım için organize oldular.

Almanya’da Hizmet Hareketi’ni temsil eden Diyalog ve Eğitim Vakfı başkanı Ercan Karakoyun’a göre Hizmet gönüllülerinin şu anda Ukrayna’dan gelen mültecilere yardım etmesi normal bir şey olduğuna işaret ederek, ‘’Şu anda yardım edenlerin çoğu itibariyle birkaç ay öncesinde Türkiye’den gelmiş mülteci idiler. Burada bir yuva buldular ve şimdi topluma bir şeyler vermek istiyorlar.’’ diyor.

Almanya’da Hizmet gönüllülerinin kurduğu dernekleri de Ukrayna’ya yardımda oldukça aktifler. Sadece mültecilerin kendileri değil aynı zamanda Almanya’da kurulmuş çok sayıdaki dernekler ile okullar, kültür merkezleri gibi Hizmet Hareketi kurum ve kuruluşları da insani yardım çabalarına katılıyorlar. Örneğin Berlinden IBEB Wilhelmstadt Okulları, Time to Help ve mültecilere yardım derneği Aktion für Flüchtlingshilfe e. V ile Berlin Merkez Tren istasyonundaki Ukraynalı mülteciler için yiyecek paketleri hazırladılar. Gelecek günlerde hijyen maddeleri ve elbise bağışları planlamaktadırlar.

Alman Diyalog Kurumları Derneği (BDDI) Zoom da bir dua programı düzenledi ve katılımın yüksek olması herkesin takdirini topladı.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu