Ne Dediler?

Moore:”Hizmet, İslamiyet’in evrensel değerlerini öne çıkarıyor”

“Kendisini bir Hizmet gönüllüsü olarak tanımlayan insanların Hizmet’e olan bakış açımın gelişmesinde büyük etkisi oldu, ve bu hareketin gerçekten uzun vadeli bir etkiye sahip olacağını gördüm; çünkü Hizmet, İslamiyet’in evrensel değerlerini öne çıkarıyor, ama aynı zamanda, hareketin içindekilere de, farklı dinlerde de var olan evrensel değerlere sahip olduklarını gösteriyor.”

Hizmet Hareketi’nin, hakiki bir diyaloğa kendini en devamlı surette adayan bir grup olduğunu gördüm. Meseleleri bütünüyle ele alıyorlar, geleneklerinin yalnızca en güzel yanlarını sunmaktan ziyade, inançlarının tüm noktaları hakkında konuşabiliyorlar. Bunlara bizzat kendi yaşamları içinde de yer veriyorlar; insanlara hizmet, felaketzedelere yardım, açları doyurma gibi noktalarda adanmışlıklarıyla bunu gösteriyorlar.”

“Hizmet Hareketi ile, İslam dünyası, Akdeniz bölgesi ve diğer yerlerdeki toplumsal hareketler arasındaki temel bir fark, Hizmet Hareketi’nin gerçekten kendini sınırlar-ötesi diyaloglara adamış olmasıdır.

Hizmet Hareketi, yalnızca Müslümanlara da hizmet etmiyor. Bulunduğu herhangi bir yerde, tüm dünyanın ihtiyaçlarını karşılamak üzere bulunuyor.”

“Hizmet Hareketi’ne Sayın Gülen’in şu felsefesi ve mesajı ilham kaynağı oluyor; Önemli olan ‘ben’ değil, bir bütünün parçası olarak ‘ben’im nerede durduğumdur.

Hizmet, yaşayan ve canlı bir mekanizma, bütünsel bir sistemdir. Ve, dolayısıyla, Hareket’in parçası olan her bir kişinin eylemlerinin, dünyanın geri kalanına bir şekilde etki edeceğine vurgu yapan bir bilinç söz konusudur.”

Moore:"Hizmet, İslamiyet’in evrensel değerlerini öne çıkarıyor" 2

Prof. Dr. Kathleen Moore kimdir?

Prof. Dr. Kathleen Moore, Kaliforniya Üniversitesi-Santa Barbara Din Bilimleri bölüm başkanı ve profesörüdür. Doktora eğitimini Massachusetts Amherst Üniversitesi’nde tamamladı. Amerika’da Müslümanların yaşamı, Amerika’daki Müslüman kadınlar, İslam hukuku gibi konularda kitaplar kaleme aldı. Müslüman Diasporası ve hukuk, dini özgürlük, din ve siyasete giriş, Amerika’da İslam konularında dersler veriyor.

 

Kaynak:Spectra Media-17 Nisan 2014

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu