Haber

Moldova’ya en fazla madalya kazandıran Orizont Okulları öğrencilerine Başbakan Gavrilita’dan plaket

Moldova’ya 2021 bilim olimpiyatlarında madalya kazandıran öğrenciler için bir tören düzenlendi. Olimpiyat Ödül Gala törenine Başbakan Natalia Gavrilita ve Eğitim Bakanı Anatolie Topala da katılıp, olimpiyatlardan madalya ile dönen öğrencilere plaket verdi. Olimpiyat Ödül Gala törenine Orizont Eğitim Kurumları damga vurdu. Modova adına 2021 yılında bilim olimpiyatlarında kazanılan 47 madalyanın 30’unu Orizont Eğitim Kurumları öğrencileri elde etti.

Moldova Orizont Eğitim Kurumları’na bağlı 5 okul bulunuyor. İlk okulun açıldığı tarih 1993 yılı, yeri ise Gagauzia bölgesi olmuş. 1994 yılında başkent Kişinev’de açılan lise, ikinci okul olarak tarihe geçmiş. Üçüncü okul, 1999 yılında yine başkentte bu kez ilkokul olarak açılmış. 2014 yılında bu kez Balti şehrinde açılan okulla, kurumun dördüncü okulu kapılarını öğrencilere açmış. 2019’da Kişinev’de açılan lise ise Orizont Eğitim Kurumları’nın Moldova’daki beşinci okulu oldu.

Ülkenin gözde eğitim kurumları arasında üst sıralarda yer alan Orizont Eğitim Kurumları, Moldova’yı uluslararası bilim olimpiyatlarında temsilde ilk sırada yer alıyor. Her yıl olimpiyat takımına öğrenci veren Orizont Eğitim Kurumları öğrencileri geriye madalyasız dönmüyor. Olimpiyat ekibinin yüzde 75’ini Orizon Eğitim Kurumları öğrencilerinden oluşuyor.

Moldova Orizont Eğitim Kurumları, 2021 yılında katılmış olduğu uluslararası bilim olimpiyatlarında değişik dallardan toplamda 30 madalya alarak ülke gündemine oturdu. Matematik 10 madalya, Fizik 9 madalya, Bilgisayar 4 madalya, Fen bilimleri 3 madalya, Biyoloji ve Kimya ikişer madalya. Alınan madalyaların dağılımı ise şöyle; 1 Altın, 1 Gümüş, 20 Bronz, 8 Mansiyon. Okul öğrencilerinden Adelina Andrei 4 ve Victor Purice 3 madalya ile olimpiyatlardan döndü. Moldava’nın 2021’de uluslararası bilim olimpiyatlarında kazandığı madalyaların yüzde 65’i Orizont Eğitim Kurumu öğrencilerine ait.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu