Haber

Moldova’nın bilim olimpiyatları madalyaları Orizont Eğitim Kurumları’ndan

Moldova’da çeyrek asırı geride bırakan Orizont Eğitim Kurumları, ülkenin en başarılı eğitim yuvalarından biri olmaya devam ediyor. Moldova’yı uluslararası bilim olimpiyatlarında temsil eden öğrencilerin yüzde 75’i Orizont Eğitim Kurumları öğrencilerinden oluşuyor. Orizont Eğitim Kurumları öğrencileri bu yılda başarılı olup, Moldova’ya madalyalarla döndüler.

Orizont Eğitim Kurumları’na bağlı 5 okul bulunuyor. İlk okulun açıldığı tarih 1993 yılı, yeri ise Gagauzia bölgesi olmuş. 1994 yılında başkent Kişinev’de açılan lise, ikinci okul olarak tarihe geçmiş. Üçüncü okul, 1999 yılında yine başkentte bu kez ilkokul olarak açılmış. 2014 yılında bu kez Balti şehrinde açılan okulla, kurumun dördüncü okulu kapılarını öğrencilere açmış. 2019’da Kişinev’de açılan lise ise Orizont Eğitim Kurumları’nın Moldova’daki beşinci okulu olmuş.

Moldova’nın seçkin eğitim kurumlarından olan Orizont Okulları’nda yaklaşık 2300 öğrenci okuyor. Her yıl olimpiyat takımına öğrenci veren Orizont Eğitim Kurumları öğrencileri geriye madalyasız dönmüyor. Olimpiyat ekibinin yüzde 75’ini Orizon Eğitim Kurumları öğrencilerinden oluşuyor. Ülke adına kazanılan madalyaların tamamına yakınını ise bu öğrenciler getiriyor.

Bu yıl yapılan 53. Uluslararası Kimya Olimpiyatları’nda Moldova adına kazanılan 4 bronz madalyanın ikisinde Orizont Okulları öğrencilerinin başarısı vardı. Moldova Eğitim Bakanlığı’nın internet sitesinden yapılan açıklamada, Orizont Eğitim Kurumları’na bağlı Kişinev’deki liseden Adelina Andrei ve Valerian Mocreac’ın bronz madalya kazandığı belirtildi. Bakanlık, Moldova’ya madalya getiren öğrenci ve eğitim kurumlarını tebrik etti.

Kimya olimpiyatlarından iki bronz madalyayayla dönen Orizont Eğitim Kurumları öğrencileri, bu yıl fizik, matematik ve bijoloji olimpiyatlarından da madalyasız dönmedi. Kurum öğrencileri bugüne kadar uluslararası bilim olimpiyatlarından; 2 altın 3 gümüş 23 bronz 12 mansiyon ödülüyle döndü.

İşte 2021’de Orizont Eğitim Kurumları öğrencilerinin uluslararası başarıları:

2021 Uluslararası Fizik Olimpiyatları  

Marius Frija – Bronz

Ştefan Nicov – Bronz

Șotropa Victor – Bronz

Secu Vladimir – Mansiyon ödülü

2021 Uluslararası Matematik Olimpiyatları  

Valentin Suruceanu – Bronz

Adelina Andrei – Bronz

Mihai Spinei- Mansiyon ödülü

Dan Cernatinschi- Mansiyon ödülü

2021 Uluslararası Biyoloji Olimpiyatları  

Constantin Babuc – Bronz

Andreea Cernei – Bronz

2021 Uluslararası Kimya Olimpiyatları  

Adelina Andrei – Bronz

Valerian Mocreac – Bronz

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu