Haber

Meriç ve Ege’de yaşamını yitirenler Almanya’da anıldı

Offenbach İnisiyatifi öncülüğündeki anma programı kapsamında toplananlar, vefat edenler anısına Main Nehri'ne gül bıraktı

Ege Denizi ve Meriç Nehrin’den Yunanistan’a geçmeye çalışırken vefat edenler Almanya’daki Offenbach İnisiyatifi öncülüğünde anıldı.

 

Offenbach Markt Platz’da toplanan katılımcılar basın açıklamasının ardından, Meriç Nehri ve Ege Denizi’ni temsilen Main Nehri’ne gül bıraktı.

Anmada, Meriç Nehri’nden Yunanistan’a geçmek isterken akıntıya kapılarak vefat eden 9 yaşındaki Nurefşan Teke’nin annesi Neslihan Teke’nin anlattıkları da okundu.

Tek evladını kaybettiğini aktaran Neslihan Teke, kızının Meriç’te boğularak vefat ettiği anlara ilişkin  şunları söyledi:

“Gece yarısı 4 kişi bota bindi. Açıldık…  Kıyıda bekleyen bir kişi ‘Baba batacaksınız’ diye bağırdı. Bottakilerden biri panikledi ve suya atladı. Dengemiz bozuldu ve Nurefşan’la beraber suya düştük. Ben yüzme biliyordum. Kızımı tutmaya çalıştım ama çok akıntı vardı. Dayanmak güçtü. Saat 03.00 civarıydı. Hava çok soğuktu ve çocuğuma ‘Nefes al, kendini bırakma, bana sarıl’ diye seslendim. O sırada herkes bir tarafa dağıldı. Bir can pazarı yaşandı. Kızım elimden kayıp gitti. Nehrin ortasında bir dal parçasına tutunmuş halde 3 buçuk saat soğuk suda kaldım. Ölümle artık burun burunaydım. Kızım gitti benim yaşamamın ne anlamı var artık. ‘Şu dalı da bırak gitsin’ diye bir ses içimden sesleniyordu.”

I3V OFFENBACH İnisiyatifi’nin anma programında yaptığı basın açıklamasında ise şu ifadelere yer verildi:

“21. yüzyılda yaşanan bir dram… Ve ne yazık ki 9 yaşındaki Nurefşan Teke ne ilk ne de son kurban. Türkiye’de artık kendilerine hayat hakkı tanınmayan milyonlarca insan var. Almanya’daki Reischtag yangınını hatırlatan bir kurgunun üzerine bina edilen 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi hala aydınlatılabilmiş değil ama aradan 5 yıl geçmesine rağmen OHAL şartları sürüyor ve hukuk askıda. Her gün yeni ve ağır insan hakları ihlalleri yaşanıyor. Türkiye’yi yasal yollardan terk etmesine izin verilmeyen sivil soykırım mağdurları Meriç ve Ege Denizi’ni geçerek Yunanistan’a ulaşmaya çalışıyor. 9 yaşındaki Nurefşan Teke de onlardan biriydi. Babası, hakkındaki soruşturma sebebiyle 5 yıldır zorunlu olarak yurt dışındaydı. Nurefşan’ı ölüme götüren süreç ise 3 yıl önce başladı. 3 yıl önce Nurefşan Teke annesi Neslihan Teke ile Afrika’da bir ülkede yaşayan babasının yanına gitti. Türkiye’ye döndüklerinde polis pasaportlarına el koydu. Oysa anne Teke hakkında her hangi bir soruşturma yoktu. Pasaportlar kanuna aykırı şekilde ellerinden alındı. Mağdur anne ve kızı uzun süre pasaportlarının geri verilmesini bekledi. Ancak olmadı. Nurefşan babasını çok özlediği için annesi kızının ısrarına dayanamadı ve Meriç Nehri’ni geçerek artık istenmedikleri ülkeden kaçmaya karar verdiler. Ne yazık ki Nurefşan başaramadı. Hiçbir suçu olmayan masum bir çocuk daha Meriç’in soğuk sularında hayatını kaybetti. Anne Neslihan Teke hala Türkiye’de rehin. Babası ise Türkiye’ye dönüp kızının mezarını dahi ziyaret edemiyor.

 

Teke Ailesi’nin yaşadığı dram Türkiye’de son 5 yıldır kayıtlara giren yüz binlerce hak ihlalinin en acı örneklerinden biri. İşkence kötü muamele gözaltında kaybedilme vakalarına her gün yenileri ekleniyor. En büyük mağdurlar ise çocuklar, Uluslararası toplumu ve Avrupa Birliği yetkililerini Meriç’te ve Ege’de yaşanan çocuk ölümlerini durdurma adına daha fazla duyarlı olmaya çağırıyoruz. Her olay sonrası birbirinin benzeri metinlerle Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetini kınamanın yeterli olmadığını artık hepimiz biliyoruz. Avrupa Birliği liderlerinden Türkiye hükümetinin hukuka ve demokrasiye dönmesi için daha net adımlar atmasını talep ediyor ve bekliyoruz.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu