Haber

Mehmet Ali Şengül ile ‘Ramazan Mukabelesi’ başlıyor

 

‘Kur’an ayı’ da denilen Ramazan-ı Şerif, bir kez daha müminlerin kapısını çalmaya hazırlanırken, bir yandan da mukabele heyecanı başlıyor. Mehmet Ali Şengül ağabey ile ‘Ramazan Mukabelesi’ de 13 Nisan Salı günü Hizmetten Youtube kanalında yayında olacak.

Ramazanla birlikte hayatımıza giren çok sayıdaki güzellikten biri de mukabeledir. Mukabele, toplumumuzda Ramazan ayı boyunca oruç tutmanın yanı sıra ayrı bir ibadet veya orucu tamamlayan bir unsur olarak da görülmektedir.

Mukabelenin sözlük anlamı karşılık vermek, karşılıklı okumak, yüz yüze olmaktır. Halk arasındaki tatbiki ise Kur’an-ı Kerim’i okuyan birisini cami, mescit ya da evlerde takip etmek şeklindedir.

Kainatın İftihar Tablosu ile Cibril-i Emin’in Kur’an-ı Kerim’i karşılıklı olarak okumalarına “mukabele” denilmiştir. Hem o mukaddes hatıraya saygının bir tezahürü olarak hem de Kur’an’ın Ramazan’da nazil olması ve özellikle bu ayda Kur’an okumanın kat kat mükâfatlandırılacağının müjdelenmesi sebebiyle, mü’minler Ramazan boyunca camilerde ve evlerde “mukabele” okumayı ve hatimler yapmayı güzel bir adet haline getirmişlerdir.

Ramazan-ı Şerif’te, Cenâb-ı Hakk’ın yüce kelamına karşı teveccüh de artıyor. Bu kapsamda Mehmet Ali Şengül ağabey de Ramazan ayı boyunca mukabele ile Hizmetten Youtube kanalında yayında olacak. 13 Nisan Salı günü başlayacak olan mukabele Berlin saati ile 16:00, İstanbul saati ile 17:00 ve New York saati ile de 10:00’da başlayacak.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu