Haber

Lumina öğrencileri “Robot”ta da bir numara

Quantum robot takımı, Rusya’daki elemelerde ‘ilham veren-inspire’ ödülüne layık görüldü.

Romanya’da Lumina Eğitim Kurumlarına bağlı olarak faaliyet gösteren Uluslararası Bilgisayar Lisesi (ICHB) öğrencilerinden oluşan Quantum robot takımı, Rusya’daki elemelerde ‘ilham veren-inspire’ ödülüne layık görüldü.

First Tech Challenge yarışmasının Rusya ayağının ilki Saint Petersburg kentinde düzenlendi. Romanya ve Rusya’dan 20 ekibin yarıştığı elemelerde, 18 kişilik Quantum robot takımı, mağlubiyetsiz finale kadar yükseldi. Finalde Rus rakibine 81-80 yenilen Quantum takımına, organizatörler tarafından özel ‘ilham veren’ ödülü verildi. Bu ödül, robotu, takım çalışması, takımın sosyal sorumluluk aktiviteleri gibi kriterlerde en ön sıradaki takıma veriliyor.

Bilgisayar öğretmeni Emre Sertel’in önderlik ettiği Quantum robot takımı 2 yıl önce kuruldu. Takımı oluşturan öğrenciler, ziyaret ettiği okullarda ortaokul öğrencilerini bu tür yarışmalara teşvik etti, gönüllü dersler vererek sorumluluk örneği sergiledi.

Takımın ana hedefi, nisan ayında Amerika’nın Detroit kentinde düzenlenecek dünya şampiyonasına katılmak. Takım bu amaç için, Rusya’daki ikinci elemede başarısını yinelemek istiyor.

Lumina öğrencileri "Robot"ta da bir numara 2

Lumina öğrencileri "Robot"ta da bir numara 3
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu