Kraliyet Nişanı Hizmet gönüllüsü gazeteci Doğan’a verildi

Yazar Hizmetten

Hollanda Kraliyeti’nin her 24 Nisan’da geleneksel olarak hak edenlere takdim ettiği ödüller bu sene Koronavirüs salgını sebebiyle dün dağıtıldı.

3 Temmuz’da Amsterdam Kraliyet Concertgebauw Binasında gerçekleşen törende 25 yıl gönüllü olarak insanlık adına faaliyet gösteren 51 kişi ödülleriyle buluştu.

Tr724 Hollanda Temsilcisi gazeteci Basri Doğan da ödülünü alanlar arasındaydı. Basri Doğan’a ödülünü taktim eden Amsterdam Belediye Başkanı Femke Halsema, şunları söyledi:

”Sayın Basri Doğan, Amsterdam özgürlüğe çok önem veren bir şehir. Özgür ifade ve düşüncelerini söylemek en önemli prensiplerimizden. Bu salonda bunun ne kadar önemli olduğunu anlayan biri varsa o da sizsiniz. İfadelerinizden ve barışçıl ideallerinizden dolayı çok kere ölüm ile tehdit edildiniz. Bu korkunç ve kabul edilemez. Siz birçok medya kuruluşuna gazeteci kimliğinizle özgür ifadenin önemi ve çok kültürlü toplumumuz hakkında haberler yapıyorsunuz. Siz sosyal bir insansınız ve birçok dernek için gönüllü olarak çalışıyorsunuz. Çalışmalarınızda entegrasyon ve uyuma katkı sağlayarak Hollanda toplumuna hizmet ediyorsunuz. Mahallenizde programlar düzenlediniz ve programlarda organizatörlük ve başkanlık yaptınız ama mutfak temizlenmesi gerektiği zaman ise yeri geldi orayı da temizlediniz. Platform İNS ve Witboek vakfındaki çalışmalarınızda toplumdaki ayrıştırmaları gündeme getirecek projeler üretiyorsunuz ve projeler üretiyorsunuz. ‘Huis Van De Wijk Aker‘ semt evinde toplumsal entegrasyon konulu çalışmalar yapıyorsunuz. Bu çalışmalarınızı büyük bir içtenlikle yapıyorsunuz. Çünkü siz çok kültürlülük, diyalog ve demoktratik değerlerden güç alıyorsunuz. Siz aktif bir şekilde insanlar arasında köprüler kuruyorsunuz ve yardıma muhtaç olan insanlara yardım ediyorsunuz. Mesela doğduğu ülkelerinden farklı düşündükleri için çıkarak buraya sığınan insanlara yardım ediyorsunuz. Sayın Doğan siz Hollanda Kraliyet ailesi üyesi oldunuz ve kraliyet nişanına layık görüldünüz.”

Kraliyet Ailesi’nden Kraliyet Nişanı almanın son derece onur verici bir durum olduğunu belirten Basri Doğan ise duygularını şöyle dile getiddi: “Her yıl belli sayıda insana takdim edilen bir nişan bu. Hollanda’da yaşayan Türk kökenli bir insan olarak bu ödülü almak benim için büyük bir şeref. Gazetecilik mesleğimin yanı sıra bir Hizmet Gönüllüsü olarak farklı vakıf ve derneklerde gönüllü olarak görevler yaptım. Özellikle Amsterdam’da ve çevresinde faaliyet yapan Witboek Vakfı, Platform İNS, Kunst van het Samenleven, Time To Help ve Broken Chalk Platform’da gönüllü çalışmalarda bulundum. Yapmış olduğumuz faaliyetlerin neticesi olarak Hollanda Kraliyet Ailesi bu ödülü bana layık gördüler. Büyük bir onur. Bu aynı zamanda bizim için, bu toplum için yapılan projelere bir takdir ve teşekkürdür. Bize de buna layık gördükleri için, hem Hollanda devletine, hem Kraliyet Ailesine, hem de Amsterdam Belediyesi’ne çok teşekkür ediyorum.”

Kaynak:TR724


Diğer Yazılar

“Aç açabildiğin kadar sineni ummanlar gibi olsun. Kalmasın alaka duymadığın ve el uzatmadığın bir mahzun gönül”

 

M.Fethullah Gülen

Bu Sesi Herkes Duysun Diyorsanız

Destek Olun, Hizmet Olsun!

PATREON üzerinden sitemize bağışta bulanabilirsiniz.

© Telif Hakkı 2023, Tüm Hakları Saklıdır  |  @hizmetten.com 

Hizmet'e Dair Ne Varsa...