’’Koşulsuz Adalet Maratonu’’ katılımcıları sürecin çocuk kurbanları için pedal çevirdi

Yazar Editör

‘‘Umut İçin Pedal Çevir’’ sloganıyla Lahey’den başlayan ve 850 kilometre sürecek ’’Koşulsuz Adalet Maratonu’’ devam ediyor. Lahey Adalet Divanı önünden yola çıkan aktivistler, maratonun 4. gününde güzergahtaki 8. şehir olan Köln’de yaklaşık 2 yıl önce kanserden hayatını kaybeden Ahmet Burhan Ataç (8) adına tohum ekti. Ahmet Burhan Ataç, Almanya’nın Köln şehrindeki kanser tedavisine gitmek üzere yola çıkacakken anne Zekiye Ataç’a yurtdışı yasağı konulmuştu. Uçağa bindirilmeyen Ahmet Burhan’ın tedavisinin zamanında başlaması bilinçli şekilde engellenmişti. Ahmet Burhan Ataç gibi Hakan Dağdeviren, Miraç Miroğlu, Selman Çalışkan, Nurefşan Teke de benzer tutum sebebiyle hayatını kaybetmişti.

Innerer Grüngürtel Parkında yapılan eylemde şu açıklama yapıldı: “Kemik kanseri olan Ahmet Burhan Ataç Türkiye’de yapılan tedavilerin sonuç vermemesi üzerine Köln’de bulunan kanser tedavi merkezinde tedavisin 2. aşamasına başlamak üzere yola çıkmıştı. Atatürk Havalimanında yapılan kontroller sırasında Anne Zekiye Ataç’ın kaldırılan yurtdışı yasağının tekrar konulduğu anlaşıldı ve çıkışına izin verilmedi. Doktorların yapmış olduğu açıklamalara göre Tümörün strese bağlı küçülmediğini biliyoruz. Bundan sonraki süreçte anne Zekiye Ataç’ın yurtdışı yasağı kaldırılmıştır. Almanya’da yapılan kontrollerde tedaviye devam edilemeyeceği tespit edilmiş ve Ahmet Burhan annesiyle birlikte Türkiye’ye geri döndükten kısa bir süre sonra 7 Mayıs 2020’de vefat etmiştir. 8 yaşında küçük bir çocuğa uygulanan bu muamele Türkiye’ye adalet getirmek yerine insanlığa sürülen kara bir leke haline gelmiştir. Toplumun her kesiminden kişiler Ahmet Burhan’a yardım etmek için seferber olurken yetkililer bu duruma sağır kaldılar ve küçücük bir çocuğu ölüme terkettiler.”

Basın açıklamasının ardından insan hakları savunucusu hukukçular, Innerer Grüngürtel parkına anma kapsamında tohum ekti. Akabinde aktivistler bisikletleri ile Köln’den ayrılarak Bonn’a doğru yola çıktı.

Diğer Yazılar

“Aç açabildiğin kadar sineni ummanlar gibi olsun. Kalmasın alaka duymadığın ve el uzatmadığın bir mahzun gönül”

 

M.Fethullah Gülen

Bu Sesi Herkes Duysun Diyorsanız

Destek Olun, Hizmet Olsun!

PATREON üzerinden sitemize bağışta bulanabilirsiniz.

© Telif Hakkı 2023, Tüm Hakları Saklıdır  |  @hizmetten.com 

Hizmet'e Dair Ne Varsa...