Haber

KHK’lı öğretmenler Lahey’den seslendi: Yeter Artık!

10 Aralık Dünya İnsan Günü vesilesiyle Hollanda’nın Parlamento Başkenti Lahey Adalet Divanı önünde bir araya gelen KHK’lı öğretmenler, yaşanan mağduriyetleri Türkçe, İngilizce ve Hollandaca basın açıklamasıyla olarak kamuoyu ile paylaştı.

Broken Chalk Sözcüsü Erdinç Demirok İngilizce, Avukat Ferhat Yüce Türkçe ve Broken Chalk yönetim kurulu üyesi Latif Batman Hollandaca basın açıklaması olarak yaptı.

‘TÜM İNSANLAR HÜR, ONUR VE HAKLAR BAKIMINDAN EŞİT DOĞAR’

Eylemin amacını anlatan Avukat Ferhat Yüce şu ifadeleri kullandı: “10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü olarak anılmaktadır. İnsan hakları savunucuları, yürürlüğe girmesinden yetmiş iki yıl sonra dahi İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin hala gerçeklikten çok bir hayal olduğu konusunda hemfikir. Dünyanın her yerinde ihlaller durmaksızın devam etmektedir. Maalesef En gelişmiş ve demokratik ülkeler de buna dahil. İnsan Hakları İzleme Örgütü 2020 Raporuna göre Avustralya, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri bu ülkelerden birkaçıdır. İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 1. Maddesine göre “Tüm insanlar hür, onur ve haklar bakımından eşit doğar.

Bu sadece bizlerin geleceği ile ilgili değil, aynı zamanda çocuklarımızın ve torunlarımızın geleceği ile de ilgilidir. Fakat bu noktada Eyalet hükümetlerinin, insan hakları örgütlerinin ve insan hakları aktivistlerinin çabaları insan hakları ihlalleri ile mücadele için yeterli olamamaktadır. Tüm paydaşları İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 26. Maddesine odaklanmaya davet ediyoruz.

(1) Herkes eğitim hakkına sahiptir. Eğitim, en azından ilk ve temel aşamalarda ücretsizdir. İlköğretim zorunludur.

(2) Eğitim, insan kişiliğinin tam olarak gelişmesini ve insan haklarına ve temel özgürlüklere saygının güçlendirilmesini amaçlamaktadır. Tüm uluslar, ırklar veya dini gruplar arasında anlayışı, hoşgörüyü ve dostluğu teşvik eder ve barışın sürdürülmesine yönelik Birleşmiş Milletler’ in faaliyetlerini teşvik eder.

‘DÜNYANIN FARKLI YERLERİNDE EĞİTİM RİSK ALTINDA’

“Eğitim, dünya çapında milyonlarca çocuk için erişilemez bir hak olmaya devam ediyor. 72 milyondan fazla ilkokul çağındaki çocuk okula gitmiyor ve 759 milyon yetişkin ise okuma yazma bilmiyor. Hem kendi yaşam koşullarını hem de çocuklarının yaşam koşullarını iyileştirmek için gerekli bilince sahip değiller. Durum böyleyken bu sayı Covid-19 salgınının etkisi nedeniyle yükselişe geçti. Hali hazırda dünya çapında en az 463 milyon çocuk, COVID-19 okullarını kapattığında uzaktan eğitime erişemedi. Eğitimi bu denli önemli kılan özellik, eğitim ışığının toplumdaki kötülüğü ortadan kaldırmamıza ve iyi düşünceler sunmamızda en büyük yardımcımız olmasıdır. Dünyanın farklı yerlerinde eğitim risk altında ve bizler tüm paydaşların ve kamuoyunun dikkatini bu yöne çekmek istiyoruz. Bu riskler okullara Saldırılar yapılmasi, okulların bombalanmasından öğrenci ve öğretmenlerin öldürülmesine kadar uzanıyor. Silahlı grupların kışkırttığı tecavüz ve cinsel şiddet, keyfi tutuklamalar ve zorla askere alma da meydana geliyor. Eğitime yönelik saldırılar öğrencilere ve öğretmenlere zarar verir, ancak aynı zamanda hem kısa hem de uzun vadede toplulukları etkiler.

Sadece birkaç örnek verecek olursak;

-Nijerya: Kuzeydoğu’da dokuz yılda 611 öğretmen öldürüldü, 910 okul yıkıldı. Son beş yılda eğitime yönelik saldırılarda 22.000’den fazla öğrenci ve öğretmen yaralandı veya öldürüldü.

-Amerika: 2009’dan bu yana, ABD’deki okulların en az 177’si silahlı saldırıya uğradı. Saldırganlar 110 öğrenci ve öğretmeni öldürdü, 246 kişi ise yaralandı. Mevcut verilere göre 2015 ve 2019 yılları arasında 93 ülkede eğitime yönelik en az bir saldırı yaşandı, bu sayı 2013-2017 raporlama dönemine göre 19 ülke daha fazla. Yine bir diğer örnek; Yemen ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti. Her ülkedeki okullara 1.500 saldırı düzenlendi ve bu ülkelerde eğitim özellikle ağır etkilendi. Afganistan, Filistin ve Suriye’nin tümü eğitime yönelik 500 saldırıya uğradı.

Ukrayna: 2014’ün başlarında çatışmanın başlamasından bu yana, çatışmaların bir sonucu olarak temas hattının her iki tarafındaki 750’den fazla eğitim tesisi hasar gördü veya yok edildi.

Türkiye’de: Eğitim Sendikası’nın (Eğitim-Sen) verilerine göre hükümet 41.005 eğitimciyi işten attı. Ayrıca 56.000’den fazla öğrencinin yükseköğretime kayıtlı olduğu 16 özel üniversite kapatıldı. Öğrencilerin eğitim hakkı ihlal edildi. Bu kurumlarda çalışan 2.465’i akademisyen olmak üzere 5.342 kişi işini kaybetti.

Çocuklar ve gençler, yaratıcı istatistikleri ve kaçamak sözcük dağarcığı ile verilen sözleri gerçeğe dönüştürmedeki başarısızlıklarını gizleyen küresel bürokrasilerin sessiz kurbanlarıdır.

Tüm bunlar devam ediyorken Eğitimi ücretsiz ve zorunlu hale getiren yasa kaldırıldı. Gelişmekte olan ülkelerdeki insanlar, bir çocuğu okulda tutmak için yıllık gelirlerinin üçte birini ödemek zorunda kalıyor. Daha da kötüsü, çocuklar okulda bile ilk eğitim masraflarını karşılamak için çalışmak zorundadır.

Broken Chalk olarak, tanınmış topluluk ve basın mensupları ile ulusal ve uluslararası yargı yoluyla eğitim haklarını talep etmeye devam ediyoruz. Hükümetlerin, paydaşların, sivil toplum kuruluşlarının ve insan hakları aktivistlerinin dikkatini bu yöne çekmek istiyoruz. Aktivistler, eğitimcilerin karşılaştığı insan hakları ihlallerine karşı verdikleri mücadelede yanlarındadır.

Bu büyük İnsan Hakları Günleri ile tüm insanları İnsan Hakları İhlallerine karşı korumak istiyoruz. Broken Chalk bunu kamuoyuna saygıyla duyurur.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu