‘Kendi ülkenizde zulüm gören dünya çapında bir hareketin parçasısınız’

Yazar Editör

Hizmet gönüllülerini geçmişteki Şili halkına benzetti: Bütün acılarınıza rağmen başka kıtalardaki insanlar için çabalıyorsunuz

Güney Afrika merkezli Turkuaz Harmoni Enstitüsü (THI) Johannesburg, Cape Town ve Durban şehirlerinde düzenlediği “dostluk ve kardeşlik” programı Güney Afrika toplumunun bütün renklerinin sergilendiği buluşmalara dönüştü.

Geceye katılan eski belediye başkanı ve Rahip Gift Moerane hislerini şöyle ifade etti: “Bugün burada Turkuaz Harmony Enstitüsü programında farklı kimliklerimiz, inançlarımız, renklerimizle beraberiz. Bizler beraber yaşayabiliriz. Bizi ayıran sadece yanılgılarımızdır. Siyasetçilere güvenilmeyeceğini artık anladık. Bizler din adamları, bazı şeyleri değiştirebiliriz. Ayrılıklarımızı bir kenara bırakırız. Bu manzarada olduğu gibi farklı insanlar aynı masada oturabiliyorsa gelecekten halen umutlu olabiliriz demektir.

DÜNYAYA BARIŞ GELİR

Uluslararası toplumda ve Birleşmiş Milletler barış görüşmelerinde din adamları başkanlık etmesi gerektiğini belirten Moerane,”Dünyaya barış gelir. Bunu Kudüs ziyaretimde de söyledim. Bizleri ayıran siyasetçiler. BM’de dinlerarası diyalog forumunda konuşma yaptım ve bu ifadelerimi orada da dile getirdim. Güney Afrika’da da dinlerarası diyalog toplantılarında konuşuyorum. Bu ülkeyi diyalog ile değiştirebiliriz. Bizler bu mesajlarımızla farklı kıyafetlerdeki ve isimlerdeki kalpleri katılaşmış, acımasız erkeklerin ve kadınların kalplerini yumuşatabiliriz. Davetiniz için çok teşekkür ediyorum” dedi.

GÜLEN’İN ÖĞRETİLERİ KUTSADIĞIMIZ DEĞERLER OLMALI

Daha sonra söz alan Güney Afrika Kiliseler Konseyi genel sekreteri Piskopos Malusi Mpumlwana ise “Bu kadar güzel yemekleri tadıp konuşmak zor tabi. Misafirperverliğiniz için çok teşekkür ediyorum. Ben öncelikle Turkuaz’a teşekkür ediyorum ama bu salondaki farklı dinlerin temsilcilerine şunu söylemek istiyorum, “Bu ülkenin dini toplumlarının temsilcileri olarak, dinlerarası diyalog yapmamız için bizleri (çok uzaklardan gelen) Türklerin biraraya getirmesinden kendimiz adına utanç duymalıyız Kendi ülkenizde zulüm altında olan dünya çapındaki hareketin bir parçası olduğunuzun da farkındayım. Temsil ettiğiniz değerler, her toplumun değerlerinin temsil etmesi gereken değerler, Fethullah Gülen’in öğretileri hepimizin kutsadığı değerler olmalıdır” diye konuştu.

Şili halkı gibi zulümlere rağmen başka kıtalardaki halklar için çabalıyorsunuz diyen Mpumlwana “Yıllar önce General Pinochet’nin Şili’yi despotça yönettiği zamanları hatırlıyorum; ülkemizde (Güney Afrika) olağanüstü hal vardı ve Şili’nin durumunu takip eden bizler, bir despotun pençeleri altında can veren Şilililerin kendi acılarının ortasında ırkçı karşıtı gösteriler düzenlediklerini görünce şaşırmıştık. İnsanlar kaçırılıp uçaklardan okyanusa atılırken, onlar hala farklı bir kıtadaki başka bir ülkenin sorunlarını düşünecek zaman bulabiliyorlardı. Şimdi burada, bizi daha da insan yapan değerleri tartışmak üzere bir araya geliyoruz. Hizmet insanları olarak bu faaliyetleri kendi insanlarınız hapsedildiğinde, öldürüldüğünde ve zulüm gördüğünde bile yapıyorsunuz. Bence Turkuaz Harmoni’nin çabaları için bir teşekkür ve bir alkış borçluyuz” ifadelerini kullandı.

Gece Güney Afrikalı özgürlük mücadelesinin simge isimlerininden Rahip Wesley Mabuza’nın kapanış duasıyla erdi.

DURHAN’DAKİ PROGRAM

THI ayrıca, Hint Okyanusu kıyısındaki Durban şehrindeki ofisi de geniş katılımlı bir program düzenledi. Şehrin Uluslararası Kongre Merkezi’ndeki program, toplumun farklı kesimlerinden 150’den fazla ismi bir araya getirdi.

Konuklar arasında Katolik Kilisesi ve Sai örgütü de dahil olmak üzere birçok farklı dini kuruluşun temsilcileri, çok sayıda akademisyen, sivil toplum liderleri ve sosyal aktivistler ile şehrin önemli siyasileri vardı.

Turkuaz Harmoni Enstitüsü bölge müdürü ve etkinliğin organizatörü Mehmet Kaya, konuklara Fethullah Gülen’in dostluk ve sevgiyi anlatan bir şiirini okuyarak programı başlattı. Programa ev sahipliği yapmanın çok önemli olduğunu açıklayan Kaya, “Bu buluşmalar karşılıklı anlayış ve ortak değerlere dayanan bir toplum inşa etmek için olağanüstü fırsatlar sunan büyük bir zenginlik vesilesidir. Farklı grupları bir araya getirerek, inanç veya ideolojiden bağımsız olarak insanların birlikte yaşayabileceği fikrini topluma gösterebiliriz” dedi.

HİZMET EN ÖNEMLİ AŞKTIR

Programda söz alan Profesör Michael Samuel, “Eski Yunan kaynaklarından ve Kutsal kitaplardan örnekler vererek, aşk teriminin anlamını detaylı bir şekilde anlattı. Aşkı yalnızca romantik bir duygu türü düşünerek yanlış yorumladığımızı, en önemli aşkın, özverili bir şekilde başkalarına hizmet etmeyi amaçlayan aşk olduğunu ve THI’nin tüm insanlık için karşılıksız sevgiyle yaptığı faaliyetlerinin aşk teriminin en güzel ifadesi olduğunu belirtti.

Durban’ın eski belediye başkanı Fawzia Peer konuşmasında, son dönemlerde KOVID-19 salgını ve toplumsal huzursuzluğun geride bıraktığı sayısız zorluk karşısında birlik çağrısında bulundu. Turkuaz’ın çalışmalarından övgüyle bahseden Peer şunları söyledi: “Farklı kültürler ve inançlar hakkında bilgi edinmek, birbirini tanımakla başlar ve Turkuaz’ın Güney Afrika’da birkaç yıldır yaptığı şey de budur ve birbirimizi tanımamıza yardımcı oluyor.”

 

Diğer Yazılar

“Aç açabildiğin kadar sineni ummanlar gibi olsun. Kalmasın alaka duymadığın ve el uzatmadığın bir mahzun gönül”

 

M.Fethullah Gülen

Bu Sesi Herkes Duysun Diyorsanız

Destek Olun, Hizmet Olsun!

PATREON üzerinden sitemize bağışta bulanabilirsiniz.

© Telif Hakkı 2023, Tüm Hakları Saklıdır  |  @hizmetten.com 

Hizmet'e Dair Ne Varsa...