Haber

Kanada ve Almanya’da Hizmet gönüllüleri kiliseleri ziyaret etti

Fransa’da yaşana elim hadisenin yankıları devam ediyor.

Yaşanan olay pek çok Müslümanı da derinden üzdü.

Hizmet Hareketi gönüllüleri durumdan duydukları üzüntüleri yaşadıkları yerde bulunan kiliselere iletmeye devam ediyor.

Onlardan birinin adresi Kanada idi. Vancouver Kültürlerarası Diyalog Enstitüsü ve üyeleri Lady of Mercy kilisesini ziyaret etti. Hizmet gönüllüleri Başrahib Nicholas ile birlikte Cevşen okuyup dua etti. Ardından çiçek takdim edilerek  taziyeler bildirildi.

Bir başka ziyaret Almanya’nın NRW eyaletindeydi. Ein neues Leben in Deutsch inisiyatifi,  Waltrop’da bulunan Evangeliche Kirchengemeinde Waltrop Gemeindebüro’ya giderek üzüntülerini iletti.

“Kilise ayininde İzmir’de depremde hayatını kaybedenlere de dua edildi. İnisiyatif üyeleri ayinin ardından kilise cemaatine kürsüden yaşanan acıyı paylaştıklarını anlattı ve şu ifadeler kullanıldı:

İnancı ne olursa olsun insan mükerrem bir varlıktır; insan hayatı mukaddestir. İnsan hayatını bu denli hafife almak ne insanlıkla ne de İslâm ile bağdaştırılamaz!

Üstelik, sebebi ne olursa olsun vahşet, Peygamberler yolu değildir ve dini kisve altında irtikâp ediliyor olsa bile İslâm’ın onayladığı bir fiil olamaz.

Durum böyleyken Peygamber adına bu tür vahşetleri sergilemek, O’nun bütün insanlığı kuşatan mesajından istifade edilemediğinin en açık ifadesi ve aynı zamanda O’nun mirasına karşı ne büyük saygısızlıktır.

Bu acı hadise vesilesiyle terörün her türlüsünü, kim ve hangi maksatla yaparsa yapsın lanetliyoruz.”

Tüm katılımcılar yapılan konuşmayı sonuna kadar dinlediler. Sonrasında öldürülen 3 kişiyi sembolize eden 3 kırmızı karanfilin Altar’a (Kurban yeri) bırakılıp, mumların yakılmasının ardından tören sona erdi.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu