Haber

International Journalists’ten kınama

Merkezi Almanya’da bulunan, Uluslararası  Gazeteciler Derneği (International Journalists Association e.V), Nordic Monitor Genel Yayın Yönetmeni Abdullah Bozkurt’a İsveç’te evinin önünde yapılan saldırıyı kınayan bir açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Gazetecilerin sistematik olarak hedef haline getirilmesi sonucu sürgün gazeteci Abdullah Bozkurt, Stokolm’deki evinin önünde üç kişilik bir grubun saldırısına uğradı.

İsveç Gazeteciler Cemiyeti (Journalistförbundet) üyesi Bozkurt’un, hafif yaralı olarak kurtulduğu saldırı gazetecilere yönelik tehditlerin fiili saldırıya dönüştüğünün açık göstergesidir.

Nordic Monitor haber sitesinin Genel Yayın Yönetmeni olan Bozkurt’un Türkiye’deki ağır işkence ve hak ihlallerini haber yaptığı için hedef seçildiği açıktır.

Gazetecilere yönelik baskı, gözdağı ve saldırı teşebbüsleri dünyanın en demokratik ülkelerinden biri olarak gösterilen İsveç’e kadar uzanmıştır.

Erdoğan Rejimi’nin propagandacısı Cem Küçük, Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) Bozkurt’a suikast düzenlemesi için TGRT Haber televizyonunda Bozkurt’u hedef göstermiştir. Küçük, Bozkurt’un ev adresinin MİT tarafından bilindiğini belirterek, Bozkurt’a suikast gerçekleştirilmesi çağrısında bulunmuştur.

2016 yılından beri İsveç’te siyasi korunma altında bulunan Bozkurt’un böyle bir saldırıya maruz kalması demokrasiyi ve basın hürriyetini hedef alan Erdoğan Rejimi’nin pervasızlığını göstermektedir.

Sadece kamuoyunu bilgilendirmek için hakikatin peşinde koşan gazetecilerin fiziki ve sözlü saldırılara maruz kalması kabul edilemez.

Nordic Monitör Genel Yayın Yönetmeni Abdullah Bozkurt’a geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Faillerin bir an önce yakalanması, gazetecilerin koruma altına alınması ve gazetecilere yönelik sistematik baskı, tehdit ve saldırıların son bulması için özgür dünyayı gazeteci Abdullah Bozkurt’la dayanışmaya çağırıyoruz. Uluslararası Gazeteciler Derneği (IJA) olarak konunun takipçisi olacağımızı ilan ederiz.

Kaynak: IJA(International Journalists Association e.V)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu