Haber

İki yıl önce geldiği Finlandiya’da karete üçüncülüğü başarısı

ADEM ELİTOK (HELSİNKİ)

Türkiye’de yaşanan baskı ve zulüm ortamı nedeniyle iki yıl önce ülkesini terk etmek zorunda kalan Soner Oymak, Finlandiya Karete Şampiyonası’nda veteranlar kategorisinde üçüncü olmayı başardı. 2019 yılında Finlandiya’ya gelen Oymak, Marmara Üniversitesi Spor Akademisi Karete Antrenörlük Bölümü mezunu. Türkiye Üniversiteler arası üçüncülüğü, çevre iller ve il çapında birincilikleri bulunuyor.

Finlandiya’ya geldikten kısa süre sonra Helsinki Seitokai Spor Kulübü’nde yardımcı antrenörlük yapmaya başladı. Geçtiğimiz hafta Hämeenlinna’da yapılan Finlandiya Karete Şampiyonası’na veteran kategorisinde Seitokai kulübünün sporcusu olarak katıldı. Yaptığı üç maçta başarı gösteren Oymak, şampiyonayı üçüncü olarak tamamladı.

Bir süre önce U15 Avrupa Taekwondo Şampiyonası’nda şampiyonluğa ulaşarak Finlandiya halkını heyecanlandıran 14 yaşındaki Buğrahan Akbabaöz’ü hatırlatan Oymak, yakın dönemde Türkiye’den ayrılanların potansiyellerine dikkat çekti; “Bu başarılar, son zamanlarda Türkiyeden gelen insanların niteliklerini ortaya koyması açısından önemli diye düşünüyorum. Çeşitli sebeplerle Türkiye’den çıkmak zorunda kalan insanların niteliklerine bakıldığında bir çoğu üniversite mezunu, öğretmen, doktor, avukat gibi mesleklere sahip insanlar. Hepsinin kabiliyetlerini Finlandiya için kullanmak istediğini biliyorum. Bir çok insana fırsat verildiği taktirde Buğrahan kardeşim gibi Finlandiya’ya çok önemli hizmetler yapacaklarını düşünüyorum. Buğrahan kardeşimiz çok büyük potansiyel, başka çocuklarımız da aynı yolda ilerliyor. Yakında başka başarılarda duyacağımızdan eminim.”

Çalışmalara devam ettiğini belirten Oymak, kasım ayında düzenlenecek Finlandiya Open’a hazırlandığını ve hedefinin şampiyonluk olduğunu dile getirdi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu