Haber

İftar davetine teşekkürünü kiliseyi Müslümanlara iftara açarak gösterdi

BASRİ DOĞAN – AMSTERDAM

Burgerhart Amsterdam ve Kunst van het Samenleven gönüllüleri tarafından kilisede gerçekleştirilen iftar programında Müslümanlar ve farklı dinin mensupları bir araya geldi. Hollanda’da pandemi sonrası farklı semt ve evlerde verilen iftarlardan sonra Burgerhart Amsterdam ve Kunst van Het Samenleven yaşadığı toplumla diyalogu geliştirmek için Amsterdam Opgang Protestan Kilisesi’nde ilk defa iftar programı düzenledi. Muhacir, yerli ve Hollandalı dostların ortaklaşa hazırladığı iftar sofrasında ezan okundu. Arapça ve Hollandaca dualar edildi. Karşılıklı diyalog köprüleri kuruldu. İftarda konuşma yapan Burgerhart Amsterdam gönüllüleri, Amsterdam Opgang Kilise iftar programında, farklı din ve etnik kökenli kişilerin bir masada yan yana oturmalarının çok güzel olduğuna vurgu yaptılar.

Antropolog ve Hart van Osdorp proje sorumlusu Herman Bouma’da iftarda eşi ve çocukları ile katılımcılarla birlikte olmanın kendisi için onur verici olduğunu belirterek,  “Kilisede bir ilk oldu. Bu akşamki iftar. Ramazan artık Hollanda’da geleneksel hale geldi. Bir arkadaş, tanıdık veya meslektaşla oruç tutan gayrimüslimlerle ilgili hikayeleri de muhtemelen biliyorsunuzdur. Aynı şekilde iftar veya Ramazan Bayramı davetini kabul edenler çoğalıyor. Daha önce kendim eşim ve çocuklar ile iftara katılmıştım. Bugün ise Amsterdam Protestan Opgang Kilisesindeyiz. Bu şekilde daha fazla bir araya gelip birlikte iyi bir geleceğe yürüyoruz ve bu çok güzel bir şekilde karşılıklı insanları anlama ve tanımaya vesile olan diyalog buluşmuşlarının öncüsü oluyoruz ” ifadesini kullandı.

Amsterdam Opgang Protestan Kilise Papazı Martien van Leerdam; ‘’Amsterdam Opgang Protestan kilisemizde ilk defa bir iftar programı düzenlendi. Son derece mutluyum. İki hafta önce de Burgerhart Amsterdam ve Rumi iftar akşamına katılmıştım. Gerçekten çok etkilenmiştim. Bu tür iftarlar kardeşlik barış ve huzur içinde birbirimiz ile tanışarak kalıcı diyaloglar kurmuş oluyoruz. Farklı dinler olarak ne kadar birbirimizle barış içinde yaşarsak, insan haysiyetini o kadar korumuş oluruz. Allah’ın sevgisi her insanı ve evreni kucakladığı için, bizim de temennimiz tüm komşu ve arkadaşlarımızın sevinçleri ve üzüntülerini paylaşmaya devam etmektir. Manevi kardeşliğimizin bir işareti olarak, size huzurlu ve bereketli bir Ramazan ayı ve bayramı diliyorum.” açıklamasında bulundu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu