Haber

Hollanda Komşular Günü’nde diyalog öne çıktı

BASRİ DOĞAN (AMSTERDAM )

Hollanda genelinde 24 – 26 Eylül günleri “Komşular Günü” olarak kutlanmaktadır. Bu yıl ülke genelinde15. kez kutlanan ‘Burendag ‘ yani, ‘Komşular Günü’ nün biri de farklı, din kültür ve ırktan insanların katılımı ile Amsterdam Opgang Kilise bahçesinde yapıldı.

Stichting Burgerhart Amsterdam ve Kunst van het Samenleven işbirliğiyle Amsterdam Osdorp Opgang Kilise’sinde geçekleşen programda, baklava, kurabiye, çay ve karpuz ikram edildi. Katılımcı Hollandalı ve diğer azınlıklardan kişiler memnuniyetlerini dile getirdiler. Programda kilise korosu sanatçılarının yanı sıra, Türk Sanat Musiki Korosu birbirinden güzel parçalar ile Komşular Günü’ne katıltılanların büyük beğenisini kazandılar.

Amsterdamlı Antropolog Herman Bouma, bu tür gün ve akşamların toplumda birlikte dayanışmanın yanı sıra insanların birbirlerini daha yakından tanımasına neden olduğunu söyledi. Bouma “Gerçekten sizlere Stichting Burgerhart Amsterdam ve Kunst van het Samenleven gönüllülerine teşekkür ediyorum. Gerek ikramlarınız ve gerekse Türk Sanat Musikisi Korosu’nun birbirinden güzel parçaları Komşular Günü’ne ayrı bir renk kattılar. Toplumsal birlikteliğe önemli etkiler yapıyorsunuz. Tüm gönüllülere teşekkür ederiz” açıklamasında bulundu.

Bu yıl Komşular Günü’nde (Burendag),  Amsterdam’ın farklı semtlerinde baklava, çorba ve küp kek dağıtımıyla kutlandı. Amsterdam Osdorp, Sloten ve Osdorplein semtindeki Hollandalı semt sakinleri son derece memnun olduklarını söylediler. Bu tür çalışmaların birlikte yaşama adına önemli katkılar yapacağına dikkat çeken semt sakinlerinden Van Dijk, özellikle önyargıların yok edilmesi adına ve dayanışma adına bu tür günlerin son derece önemli olduğunu kaydetti. Yaklaşık üç saat süren Komşular Günü etkinliği ve Stichting Burgerhart Amsterdam ve Kunst van het Samenleven kurumlarının ikramı herkes tarafından memnuniyetle karşılandı.

Hollanda’da Komşular Günü’nde birlikte, mahalleyi daha eğlenceli hale getirmek ve komşuları ile onları birbirine yaklaştırmayı hedefliyor.  Burendag, (Komşular Günü) aynı zamanda Hollanda Kraliyet Ailesi Oranje Fonds’un teşvik ettiği bir gün. 2006 yılında Hollanda’da Komşular Günü (Burendag) ilk kez kutlandı. Kahve ile komşuların bir arada olmasını sağlamak, insanlar arasındaki iletişimi ve bağlantıyı teşvik amaçlı Hollanda genelinde organize ediliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu