Haber

Hocaefendi’nin mesaj gönderdiği törende Almanya Diyalog Ödülleri sahiplerini buldu

Almanya Diyalog Enstitüleri Platformu’nun 2013 yılından itibaren verdiği Almanya Diyalog Ödülleri sahiplerini buldu. Her iki yılda bir düzenlenen ödül törenine Frankfurt şehri ev sahipliği yaparken, pandemi kısıtlamalarından dolayı siyaset, kültür ve akademi dünyasından 100’den davetli katıldı. Bu yıl 5 farklı kategoride 6 kişi veya kuruma ödül verildi. Fethullah Gülen Hocaefendi, ödül törenine gönderdiği mesajında, ‘Farklı kültür, inanç ve anlayışlarımız; birbirimizi tanımanın, sevmenin ve tamamlamanın en önemli vesileleri olduğu aşikardır.’ dedi.

Almanya Diyalog Ödülleri töreninde konuşan Almanya Diyalog Enstitüleri Platformu Genel Sekreteri Kadir Boyacı, siyaset, kültür, bilim ve toplumun değişik kesimlerinden saygın insanları ağırlamaktan mutlu olduklarına belirterek, ‘Almanya’da damgalama ve önyargılardan arınmış güvenli alanlar olmasını sağlamak için birlikte çalışmalıyız. Somut olarak, dini mekanların genel anti-demokratik, radikal veya tehlikeli olma şüphesi altında olmaması gerektiği anlamına gelir. Bilmediğimiz şeyin, onu anlamadığımız için tehlikeli ya da aşağılık olması gerekmediğini öğrenmeliyiz. Farklılık içeren bir toplumda bir arada yaşama, yalnızca diğerlerine göz yumarsak ve aynı zamanda toplumumuza gizlice saldıracaklarından ve onları dağıtacaklarından her dakika korkarsak işe yaramaz.’ Diye konuştu. ‘Diyalog, diğer kişinin ihtiyaç ve isteklerini, inançlarını ve fikirlerini ciddiye almak anlamına gelir.’ diyen Kadir Boyacı, ‘Bu, her dileği yerine getirebileceğimiz anlamına gelmez. Belki de zorunda değiliz. Bu, diğerini oldukları gibi tanıdığımız anlamına gelir.’’ diye ilave etti.

Almanya Diyalog Enstitüleri Platformu Genel Sekreteri Kadir Boyacı

Kadir Boyacı, Fethullah Gülen Hocaefendi’nin ödül törenine gönderdiği mesajı da okudu. Hocaefendi’nin mesajı şu şekildeydi; ‘Farklı kültür, inanç ve anlayışlarımız; birbirimizi tanımanın, sevmenin ve tamamlamanın en önemli vesileleri olduğu aşikardır. Hz Adem’in (as) çocukları olan, Hz İbrahim’den,  Hz İsa, Hz Musa ve Hz.Muhammed Mustafa’ya (sav) kadar bu çizgideki bu kutlulara gönül veren ve rehber edinen bizler; Onun insanlık sofrasında tekrar biraraya gelerek kararan ufkumuzu yeniden barışın sıcak ışıkları ile aydınlatmayı başarabiliriz. Bu hedef etrafında ortaya konan bütün emek ve gayretlerin insanlık adına paha biçilemez adımlar olduğuna inanıyorum.’

Daha sonra bu yıl “Diyalog: Her zamankinden daha gerekli” mottosuyla verilen Alman Diyalog Ödülleri sahiplerine takdim edildi. Toplum ve Siyaset dalında Almanya Hanau’daki ırkçı terör saldırısı sonrası çalışmaları sebebiyle Anne Frank Eğitim Enstitüsü, İnsan Hakları dalında eski Avrupa Parlamentosu milletvekili Rebecca Harms, Bilim ve Eğitim dalında, Eğitimde Irkçılık ve Ayrımcılıkla Mücadele çalışmaları sebebiyle Prof. Dr. Ursula Boos-Nünning,  Dinlerarası ve Kültürlerarası Diyalog çalışmaları sebebiyle Meettorespect Vakfı, son olarak da geçtiğimiz yaz Almanya’yı vuran selde zarar gören yerleşim yerlerinin inşası ve temizliğinde omuz omuza çalışan Merida Kadın Derneği ve Haus der Offenen Tür Sinzig layık görüldü.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu