Haber

Hocaefendi:Bu tarz söylemler Allah’a saygısızlık

Bu tür bela ve musibetlerde elde geldiğince insan her şeyi kendinden bilmeli

Muhterem Fethullah Gülen Hocaefendi bugün yayınlanan Bamteli’nde dünyanın başında olan Koronavirüs münasebeti ile değişik ortamlarda  yapılan değerlendirmelere değindi.

“Bunlar falancaların başına zulmettiği için geldi” gibi ifadeleri kullanmanın doğru olmadığını belirten Hocaefendi bu tarz söylemlerin Allah’a saygısızlık olduğunu ifade etti.

İşte Hocaefendi’nin yaptığı o önemli uyarı ve videosu :

“Bunları falanla böyle filanlara zulmetmişlerdi de  haksızlıkta bulunmuşlardı da dolayısıyla onların zulümlerinden dolayı meydana geldi gibi şeylerle bence başkalarına fatura etmek suretiyle işin içinden sıyrılmaya çalışmamak lazım.Bu tür bela ve musibetlerde elde geldiğince insan her şeyi kendinden bilmeli.Yani bu bela ve musibetler niye geldi, benim yüzümden olabilir.Cenab-ı Hakk’ın bana verdiği imkanları rantabl değerlendiremedim.Onun için Cenab-ı Hak beni bu tür şeylerle yeniden  arınmaya sevk ediyor aklını başına topla ben varım burada diyor.Yoksa belalar ve musibetler geldiğinde falanlar yüzünden geldi bak burada kıvranıyorlar demek Allah’a karşı saygısızlık. Suçu başkalarında arama, kendini pak temiz görme, doğru değil. Sen kendini temiz insan görmemelisin.Günümüzde bugünlerde yaşadığımız günlerde bu mülahazalar çok önemli, fikren, zikren, kelamı, nefsi ile insanlardan intikam alıyor gibi konuşma alın çekin Allah sizin hakkınızdan nasıl geliyor deme.Allah belki onlarında bizim de canımız alır cezalandırır falan, öyle değilde meseleyi kendimize bağlayarak bizim yüzümüzden oldu, Allah’u alem Cenab-ı Hak bizi de bağışlasın başaklarını da bağışlasın.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu