Haber

Hocaefendi’nin yeni hasbihali yayınlandı | Bir Yudum Huzur

Uzun bir aradan sonra Muhterem Fethullah Gülen Hocaefendi’nin ikamet ettiği kampta  açık havada talebeleriyle yaptığı hasbihal herkul.org sitesinden yayınlandı.

Talebeleriyle birlikte yürüyüş yapan M.Fethullah Gülen Hocaefendi, kısa bir de sohbet gerçekleştirdi.İşte o sohbetten satır başları:

*Cenab-ı Hakk’ın sergilediği güzellikleri temaşa ederek onu anmak.

*Üstadımız Barla’da kaldığında o ağaca çıkıyor, geceleri yıldızları temaşa ediyor gündüzde tabiatın güzelliklerine salıyor kendisini.Marifet ufku itibariyle derinleştikçe derinleşiyor.Her mesele de bize örnek olmuş bir insan.Bir numune.

*Biz kırlarda kamp yaptığımız dönemde böyle bir yerde geçseydi, bu temiz hava, zihinler çalışır, az uyku yeter, gece kalkarsın gürül gürül Tesbihat yaparsın Cevşen okursun kimsede rahatsız olmaz..Kimsede rahatsız olmaz.Bizim yaptığımız yerler üç beş tane ağacın bulunduğu yerlerdi.

*15 senedir gelmemiştim buraya.Hakikaten çok iç açıcı bir yer.

Hocaefendi'nin yeni hasbihali yayınlandı | Bir Yudum Huzur 2

*Üstadımızın ifade buyurduğu gibi, dünyanın binlerce mesudane hayatı , cennetin 1 saatine , cennetinde binlerce saati de O’nun ru’yet-i Cemali’ne mukabil değil.

*Hep Onu hecelemeli ama işin neresine kadar gideriz yolu nereye kadar teperiz Allah bilir onu.Meselenin durağanlığa tahammülü yok.

*Cenab-ı Hak kendisine müteveccih olanları yolda yüzüstü bırakmamıştır.

*Üstad, 30 sene çekmediğim eza çekmediğim cefa kalmadı, divan-ı harplerde bir cani gibi muamele gördüm, bir serseri gibi memleket memleket sürgüne gönderildim.21 defa zehirlemişler.En nihayet bir yerde tesir ediyor Urfa’ya giderken efendim orada otelde ruhunun ufkuna yürüyor.Fakat vazifesini bitirene kadar bir şey yapamıyorlar Allah koruyor,Talebeleri de öyle hapse girmişler ama.Cennet ucuz değil.

*Sabır ilk hadisenin şoku yaşandığı zaman…Şimdi o esnada imdada koşmak lazım.Her zorluktan sonra bir kolaylık vardır…Haml müddetindeki sancıya tahammül etmek lazım.

*Bir gün geldi Türkiye’de Anadolu’da bir sürü üniversite oldu bir sürü okul oldu.Binlerce insan kazanıldı.Şimdi de karamsarlıkla ele almamak lazım.Dünyanın dört bir yanına dağılmış evrensel bir dava Türkiye de ağırlığı içinde bir şey ifade etmezdi zaten…

*Efendimiz benim adım güneşin doğup battığı her yere gidecektir buyuruyor.

*O’na güvende sarsıntı yaşamamak lazım.O sizinle beraberse bütün cihan karşınızda olsa ne olacak…

*Namı Celili dünyanın dört bir yanında şehbal açınca halkın ifadesiyle gel keyfim gel.

Emr-î bülendsin ey ezân-ı Muhammedî
Kâfî değil sadâna cihân-ı Muhammedî
Sultan Selîm-i Evvel’i râm etmeyüp ecel
Fethetmeliydi âlemi şân-ı Muhammedî

Gök nura gark olur nice yüzbin minareden
Şehbâl açınca rûh-ı revân-ı Muhammedî
Ervâh cümleten görür Allahü Ekber’i
Akseyleyince arşa lisân-ı Muhammedî

Üsküp’de kabr-i madere olsun bu nev-gazel
Bir tuhfe-î bedî’ü beyân-ı Muhammedî

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu