Haber

Hizmet’in ilk şehitlerinden Mehmet Özyurt Ağabeyi anma ve vefa programı

Şanlıurfa’dan Gaziantep’e giderken geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden Merhum Mehmet Özyurt, vefatının 33. yılını geride bıraktı. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde Hizmet Hareket’inin eğitim hizmetlerinin temelinin atılmasına büyük emeği geçen Özyurt, uzun yıllar Diyarbakır’da görev yaptı.

‘İrticai faaliyetlerde bulunduğu’ gerekçesiyle, Merhum Mehmet Ali Şengül Ağabey ile birlikte, İzmir’de sırtından ve ayaklarından ağır işkenceler gören Özyurt Ağabey, uzun süre ayaklarına basamamış, vücudundaki yaralarını ise kimseye göstermemişti. İzmir’de rahat hizmet edemeyen Özyurt, bu nedenle Güney Doğu’ya hicret etmek zorunda kaldı. Merhum Özyurt, 1986 yılında Diyarbakır’da yeniden, ‘irtica-i faaliyetler de bulunma’ gerekçesiyle tutuklanarak, Diyarbakır cezaevine atıldı. Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde yargılanan Özyurt, yaklaşık üç ay tutuklu kaldı. Hayatını büyük bir çileyle geçiren Özyurt, cezaevinden çıktıktan sonra, bölgedeki insanların çocuklarına hizmet vermek için yeniden yola koyuldu.

Özyurt, 18 Eylül 1988 yılında, Diyarbakır’dan çıkarak, Gaziantep’e giderken, Urfa yolunun çıkışında, petrol tankerinin altına girerek, aynı araçta bulunan Bayram çikletlerinin sahibi işadamı Bayram Acar, ve H.İbrahim Çelik ile eğitimci Habsi Şahin’le birlikte yanarak şehit oldular. Bayram Acar’ın kullandığı özel otomobil, karşı yönden gelen petrol yüklü tankerle çarpıştı.

Yaşadığımız şu hizmet diyarından Mehmet Özyurt asrın yiğit bir garibi olarak geldi geçti. Emaneti yüklendi, ihlasla sahip çıktı, Hizmet bayrağını hayatı boyunca yere düşürmedi. Ve o bayrak bugün Hizmet erlerinin omuzlarında her tarafta dalgalanıyor…

Vefa ve anma programına bekliyoruz

Barış Cem Kaya’nın moderatörlüğündeki CANLI yayınımıza araştırmacı-yazar Fikret Kaplan konuk olacak. Hafız Adem Dogan’ın Kuran-ı Kerim tilaveti ve Merhum Mehmet Özyurt ile ilgili özel kliplerimizinde yer alacağı 20 Eylül 2021 Pazartesi günü saat 20.30’daki (Avrupa) programımıza bekliyoruz.

20 Eylül 2021 Pazartesi
⏰20.30 Berlin Saati
⏰21.30 İstanbul Saati
⏰14.30 Newyork Saati
⏰19.30 Londra Saati

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu