Haber

‘Hizmet gönüllüleri ile derin dostluğumuz devam edecek’

 

Nizamiye Külliyesi geleneksel iftarı farklı din ve renkten insanları aynı masada birleştirdi. Covid-19 sebebiyle geçen Ramazan’da yapılamayan iftar, sosyal mesafe kurallarına uyularak bu yıl yeniden yapıldı.

İftar programı Güney Afrika’nın Johannesburg şehrinde yer alan Sahraaltı Afrika’nın en büyük Camisi Nizamiye’de düzenlendi. İftar programına Güney Afrika Ormancılık, Balıkçılık ve Çevre İşleri Bakanı Barbara Creecy ile beraber Devlet Başkanlığı Kadın, Gençlik ve Engelliler Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Hlengiwe Mkhize, Gauteng eyaleti finans Bakanı Nomantu Nkomo Ralehoko, Devlet Başkanlığı Genel Müdürlükler Forumu Başkanı Dr. Cassius Reginald Lubisi, Müslüman halkın önemli liderleri, iş insanları ile akademisyenler katıldı.

Geçen yıl korona salgını sebebiyle iftara katılamadığı için çok üzüldüğünü ve görüntülü bir mesaj ile Hizmet Hareketi üyelerinin Ramazan’ını kutladığını söyleyen Bakan Creecy, Nizamiye’nin güzel avlusunda tekrar buluşmanın sevincini yaşadığını ifade etti. Ramazan ayının murakebe, kendini dinleme, öz disiplin ve fedakarlık zamanı olduğundan bahseden Creecy, hep beraber bu salgın sürecinde aile fertlerini ve işlerini kaybeden insanlara yardımcı olmanın, ülkeyi yeniden inşa etmenin öneminden bahsetti.

Bakan konuşmasını şöyle tamamladı:

“Sözlerimi ülkemizdeki Türk toplumuna teşekkür ederek sonlandırmak istiyorum. Güney Afrika halkına gösterdiğiniz dostluğunuz için çok teşekkür ediyorum. Benim de önceki görevlerimde birçoğunu ziyaret etme şerefine eriştiğim çok mükemmel okullarınız için teşekkür ediyorum. Bu çok güzel Nizamiye ve külliye içindeki sadece Ramazan’da değil bütün yıl boyunca hastalarımıza şifa veren klinik için teşekkür ediyorum. İhtiyaç sahiplerine ulaşan yardım kuruluşlarınız için sizlere çok teşekkür ediyorum. Hizmet Hareketi’nin bu dönemde çok zor bir süreçten geçen üyeleri ile eskilere dayanan çok derin dostane ilişkilerimiz var ve arkadaşlığımız devam edecek.”

“MUHAMMET FETHULLAH GÜLEN’İN ÖĞRETİLERİNDEN İLHAM ALIYORUM”

Daha önce İçişleri ve Yüksek Öğretim bakanlığı görevlerinde de bulunan Prof.Dr. Mkhize ise, iftarda yaptığı konuşmada, “Afrika halkına gösterdikleri saygıdan dolayı Hizmet gönüllülerine çok teşekkür ediyorum. Bu iftar programı çok özel bir programdır. Akşama kadar Allah’a dua ediyorsunuz. Kendinizi disipline ediyorsunuz ve bu vakitte oruçlarınızı açıyorsunuz. Bu dinler arası diyalog iftarı, bana geçmişimi hatırlattı. Biz de global komünite üyeleri ile bir araya gelirdik. Farklı dinlerin liderleri, öğrenciler, siyasi aktörler, kadın siyasetçiler bize ırkçı apartayt rejimini sona erdirmemiz için yardım ederlerdi. Sizin diyalog faaliyetlerinizden çok şey öğrendik, Yaratıcı’ya kulluğu, sevgiyi, sabrı, karşılıklı saygıyı ve kadın-erkek eşitliğini de barındıran zengin değerler dünyanızı…” ifadelerini kullandı. Hizmet Hareketi üyelerinin ülkenin en fakir bölgelerine giderek yardımlarda bulunduklarını hatırlatan Mkhize, Hizmet gönüllülerinin dostluğa dayanan fedakarlıklarından çok minnettar kaldıklarını ifade etti.

Bakan Mkhize sözlerine şöyle devam etti:

“Bugün bu cami avlusundaki çok kalabalık katılımcılar, sizlerin fedakarlıklarınıza bir teşekkürdür. Özellikle kaliteli eğitim faaliyetleriniz ve ekonomik kalkınma programımıza katkılarınız çok manidardır.”

“Uzun yıllardır Hizmet Hareketi lideri Muhammed Fethullah Gülen’in eserlerinden ilham alıyorum” diyen Mkhize sözlerini şöyle sürdürdü, “Gülen sadece kendi halkı için uğraş vermedi. Bütün dünya halklarının dayanışmasına, adalet içinde yaşamaya çok katkıda bulundu. Haksızlıklara ses çıkarılması konularındaki çabalarımıza öncü oldu. Gülen’in öğretilerinden çok şey öğrendik. Ben Hollanda elçisi olduğum dönemde büyükelçi arkadaşlarımla beraber Gülen’in kitaplarını okuyorduk ve ne zaman büyükelçilerle özel davetlerde bir araya gelsek, Gülen’in fikirlerini konuşuyorduk. Gülen’in öğretileri bizim gelecek nesillerimizi de aydınlatacaktır.”

Nizamiye’de Teravih namazlarını hatimle kıldıran Zimbabve doğumlu dünyaca bilinen İslam alimi Dr. Müftü İsmail Menk ise Nizamiye diyalog iftarında misafirlere şöyle hitap etti:

“Bugün burada her inançtan insan beraberiz. Bu beraberlik Hz. Muhammed (SAV) yaşantısına bir örnektir. İslam’ın öğretileri ikiye ayrılır. İnsanlar Allah’la irtibat kurarlar. İbadet ederek. İkinci öğretisi ise Allah’ın yarattıkları ile ilişkimizdir. İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olanıdır. Farklı dinden insanlara saygı dinin bir emridir. Hepimiz Hz Adem’in evlatlarıyız ve bu Ramazan’da bir araya gelerek kardeşliğimizi tazeliyoruz. Bu iftarı organize eden Türk kardeşlerimize çok teşekkür ediyorum”.

Kaynak: Türkmen Terzi-Johannesburg 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu