Güney Afrika İnsan Hakları Fuarı’nda 15 Temmuz mağdurları anlatıldı

Yazar Editör

TÜRKMEN TERZİ

Güney Afrika Merkezli Evrensel Haklar Derneği (URA), 24-26 Mart tarihlerinde Güney Afrika’nın en büyük şehri Johannesburg merkezinde eski anayasa Mahkemesi binası olan Constitution Hill Müzesi yerleşkesinde Yerel Gauteng Hükümeti, Birleşmiş Milletler, Green Peace, Uluslararası Af Örgütü-Amnesty, ve ülkenin önde gelen kurumları ile birlikte İnsan Hakları Festivali düzenledi.

Farklı kuruluşların tanıtım standları, sanat gösterileri, sergiler, film festivali ve bir çok panel ve konuşmaların gerçekleştiği, binlerce kişinin katıldığı dev festivalde URA da farklı etkinlikler düzenledi.

Eğitim ve çocukların geleceği üzerine gerçekleştirilen URA paneline katılan farklı panelistler konu hakkında tecrübe ve bilgilerini paylaştılar. Panelistlerden URA’yı temsilen katılan URA kurucu direktörü Atilla Dağ, yürüttükleri iyilik hareketi projesi ile ilgili de açıklamalarda bulundu.

Yine URA tarafından düzenlenen “Demokrasilerde Güçlerin Ayrılığı ve Seçimlerde Çoğunluğu Elde Etme Arasındaki Denge” konulu tartışma programında ise Star College Pretoria Debate Takımı’ndan öğrenciler konu hakkında münazara yaptı.

URA tarafından açılan stantta ise Türkiye’deki insan hakları ihlalleri hakkında URA tarafından basılan raporlar standı ziyaret eden ziyaretçilere ulaştırıldı. URA standında ayrıca Tenkil Müzesi resimlerinden hazırlanan resim sergisinin yanı sıra dünyanın farklı yerlerinde baskıcı rejimler altında ezilen halkların hikayelerini anlatan büyük boy fotoğraflar da sergilendi. URA standında Türkiye deki depremzedeler için de yardım toplandı.

Yine Festival kapsamında düzenlenen büyük yürüyüşte açılan pankartlarda hem özgürlük, adalet hem de Türkiye deki hak ihlalleri dile getirildi.

URA standını yağmura rağmen yüzlerce insan ziyaret etti ve Türkiye’de Hizmet Hareketi üyelerine yönelik devam eden cadı avı hakkında bilgi aldı.

Diğer Yazılar

“Aç açabildiğin kadar sineni ummanlar gibi olsun. Kalmasın alaka duymadığın ve el uzatmadığın bir mahzun gönül”

 

M.Fethullah Gülen

Bu Sesi Herkes Duysun Diyorsanız

Destek Olun, Hizmet Olsun!

PATREON üzerinden sitemize bağışta bulanabilirsiniz.

© Telif Hakkı 2023, Tüm Hakları Saklıdır  |  @hizmetten.com 

Hizmet'e Dair Ne Varsa...