Haber

‘Gülen Barış Ödülü’ alan Desmond Tutu hayatını kaybetti

Güney Afrika’nın özgürlük mücadelesine hayatını adadığı için Nobel Barış Ödülü’ne layık görülen emekli Başpiskopos Desmond Mpilo Tutu, bu sabah Cape Town şehrinde 90 yaşında hayata gözlerini yumdu. 1996’da emekli olarak Fahri Başpiskopos olan Tutu, Güney Afrika’nın yaşayan Nobel Ödüllü son ismiydi.

Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa, Başpiskopos Tutu’nun ölümü üzerine yayınladığı başsağlığı mesajında şunları söyledi, “Fahri Başpiskopos Desmond Tutu’nun vefatı, ulusumuzun, bizlere özgürleşmiş bir Güney Afrika’yı miras bırakan seçkin Güney Afrikalı nesline vedasının bir başka faslıdır”.

Nobel Ödüllü Desmond Tutu, Johannesburg merkezli Turkuaz Harmoni Enstitüsü’nün düzenlediği “Ubuntu Konferans ve Diyalog Ödülleri” töreninde,  “Fethullah Gülen Barış ve Diyalog Ödülü” ne layık görüldü. Tutu ödül konuşmasında, şunları söylemişti, “Adem tek başına tamamen bir  insan olamazdı. Birbirimize bağımlı olmaya programlandık. İnsan gibi yürümeyi diğer insanları taklit ederek öğreniyorum. Temelde tamamlayıcılık için yaratıldık. Bir kişi, diğer kişiler tarafından bir kişidir. Başkasına zarar vermek, kendine zarar vermektir. ” Hizmet gönüllülerinin Güney Afrika’da Ubuntu’yu (Birlikte yaşama sanatı) geliştirmek için harcadıkları çabaların önemine dikkat çeken Tutu, konuşmasını söyle tamamlamıştı, “Kaynaklarımız var; bu milletin bir çocuğu yatağa aç giriyorsa bu çok vahşi bir durumdur. Uyan Güney Afrika, potansiyelini gerçekleştirmek için.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu