Haber

Gergerlioğlu’na Paris’te destek mitingi

 

İnsan hakları savunucusu ve HDP eski Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu için Fransa’da protesto gösterisi düzenledi. Paris’in merkezindeki République meydanında düzenlenen protestoyu Collectif DDH organize etti.

Pandemi sınırlamaları sebebiyle protestoya katılımda sayı sınırlı tutulurken eylemde broşürler dağıtıldı. Ayrıca Türkçe ve Fransızca olarak bir bildiri paylaşıldı.

Bildiride Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun her zaman gerçek bir insan hakları savunucusu olduğunun altı çizilirken, mazlum ve mağdurlara kimliğine bakmaksızın sahip çıktığı vurgulandı.

Açıklamada Gergerlioğlu için “Türkiye’deki işkence mağdurlarının, kaçırılanların, keyfi tutukluların, hasta mahpusların sesi olmuştur” denilirken “Cezaevlerinde ve gözaltı merkezlerinde kadınlara yönelik keyfi çıplak arama uygulamalarını ortaya çıkarmış ve ihlaller mağdurları tarafından da teyit edilmiştir. Yaptığı bu çalışmalar sebebiyle, hükümet tarafından bir anda terörist destekçisi ilan edilmiştir” denildi.

Gergerlioğlu için “Türkiye’nin vicdanı” tanımlaması kullanılırken açıklamada “O her zaman zayıfın yanında yer almıştır. Her zaman zalimin karşısına dikilmiştir. Türk hükümetine sesleniyoruz! Haksızlıkları dile getirmekten başka bir gayreti olmayan Ömer Faruk Gergerlioğlu’nu siyasi kararlarla mahkum etmenizi kabul etmiyoruz. Anayasa Mahkemesi’nin vicdanlı hakimlerine sesleniyoruz. Bu haksız mahkumiyeti kaldırmanızı istiyoruz” ifadeleri kullanıldı.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu