Gergerlioğlu’na Güney Afrikalı hukukçulardan destek

Yazar Editör

Güney Afrika merkezli insan hakları kurumu Universal Rights Association (URA) , “Anti Demokratik Yerlerde İnsan Hakları Savunucusu Olmanın Zorlukları” konulu bir panel düzenlendi.

Online gerçekleştirilen panele, Güney Afrika Hukuk Uygulama Konseyi Komite Üyesi, (Council Member of Legal Practice Council of SA), Güney Afrika Barolar Birliği eski Başkanı (LSSA) ve Demokratik Avukatlar Birliği (NADEL) Yönetim Kurulu Üyeleri Krish Govender, Mfana Gwala ile eski milletvekili ve insan hakları aktivisti Ömer Faruk Gergerlioğlu katıldı.

Panelde, Türkiye’deki hak ihlalleri, hukuksuz uygulamalar ve Gergerlioğlu’na yapılan haksızlıklar konuşuldu.

Sosyal medyada yaptığı paylaşım gerekçe gösterilerek Milletvekilliği hukuksuz şekilde düşürülen ve hakkında hapis cezası verilen Gergerlioğlu’na teslim olması için 10 gün süre tanındığı hatırlatılan programda, bu sürenin dolmak üzere olduğuna dikkati çekildi.

Güney Afrikalı avukat Krish Govender, Apartheid rejiminin oldukça vahşi ve acımasız olmasına rağmen hiç bu kadar ileri gitmediğini ve bir millet vekilini meclisten tutuklayacak kadar aciz ve çaresiz duruma düşmediğini dile getirdi.

Avukat Mfana Gwala ise dünyaca ünlü ırkçı Apartheid hükûmetinin bile bir kiliseye veya camiye girip ibadet edenleri engellediklerine şahit olmadıklarını söyledi.

Gwala, Apartheid zamanında  Robin Island hapishanesine hapsedilen Nelson Mandela ve Albert Sisulu’yu dışarıdan destekleyip isimlerini sürekli gündemde tuttukları gibi Gergerlioğlu’nun da ismini sürekli gündeme taşıyacaklarını belirtti.

URA, kendisini insan haklarını, hukukun üstünlüğünü, eşitliği, demokrasiyi, barışı teşvik etmeye ve korumaya adamış bir sivil toplum kuruluşudur.

Diğer Yazılar

“Aç açabildiğin kadar sineni ummanlar gibi olsun. Kalmasın alaka duymadığın ve el uzatmadığın bir mahzun gönül”

 

M.Fethullah Gülen

Bu Sesi Herkes Duysun Diyorsanız

Destek Olun, Hizmet Olsun!

PATREON üzerinden sitemize bağışta bulanabilirsiniz.

© Telif Hakkı 2023, Tüm Hakları Saklıdır  |  @hizmetten.com 

Hizmet'e Dair Ne Varsa...