Haber

Gandi Barış Aktivisti Sudheendra Kulkarni: Dünyanın Barış ve Huzur için Gülen ve Gandi’nin İdeallerine İhtiyacı Var

Gandi Barış Aktivisti Sudheendra Kulkarni, Gandi-Mandela Hindistan-Afrika Dostluk Merkezi faaliyetleri kapsamında ziyaret ettiği Kenya’nın başkenti Nairobi’de Harmony Institute tarafından organize edilen programa katılarak “Kaos içinde bulunan dünyamızın barış ve huzur için neden Mahatma Gandi ve Fethullah Gülen’in ideallerine ihtiyacı var?” konulu bir sunum yaptı.

Sudheendra Kulkarni, birçok din, dil, ırk ve renkten katılımcıların bulunduğu programı gerçek bir uluslararası aile olarak tanımlayarak; birlik, beraberlik ve barış için ortak çalışmanın öneminden bahsetti.

Kulkarni, Afrika ve Hindistan arasındaki en kuvvetli bağın Gandi olduğunu söyleyerek, 1893-1914 yılları arasında Gandi’nin Güney Afrika’da bir aktivist olarak yaşadığını anlattı.

Sudheendra Kulkarni, Hindu-Müslüman birlikteliği ve Hindistan-Pakistan normalleşmesinin bir paranın iki yüzü gibi olduğunu, Avrupa’nın iki büyük dehşetli dünya savaşından sonra bir araya gelip Avrupa Birliği’ni kurduğu gibi Güney Asya’nın da bu tür bir birliktelik kurmasının barış ve birliktelik için çok ehemmiyet arz ettiğini ifade etti.

Kulkarni konuşmasına “Fethullah Gülen, çağımızın İslami hareketlerinin en aktif reformist liderlerinden biridir” sözüyle devam ederek, Gülen ile ilgili en dikkat çekici unsurun, İslam adına şiddeti alenen kınaması olduğunu söyledi. Gülen “Dünyayı ıslah etmek isteyenler önce kendilerinden başlasın” ve Gandi “dünyada görmek istediğin değişiklik ol” düşünceleriyle barış adına pek çok defa benzer yaklaşımlarda buluşuyorlar. Tıpkı Gandi gibi Gülen de yüksek ahlaki ve etik amaçlara gayr-i ahlaki ve etik olmayan yollarla ulaşılamayacağının, ancak doğru yol ve araçlarla ulaşılabileceğinin önemini vurguluyor. Gülen siyasi amaçlara ulaşmak için şiddet kullanılmasını savunmuyor ve hiçbir zaman savunmamıştır, dolayısıyla Türk hükümetinin kendisine yönelttiği suçlamalar tamamen yanlıştır.

Kulkarni Nairobi’deki Hizmet okullarını da ziyaret etti. Okulların başarılarından çok etkilendi ve tıpkı birer barış laboratuvarı gibi çalıştıklarını ifade etti.

Sudheendra Kulkarni; ‘’Fethullah Gülen Hocaefendi’yi 2018 yılı Birleşmiş Milletler Genel Kurulu konferansı esnasında ziyaret etme imkanım oldu. Gülen, Hindistan ve Pakistan barışı için dua ediyorum, bütün dünyanın barışa ihtiyacı var” diyerek barış vurgusu yaptı.

Kendisine Mahatma Gandi ile ilgili kitabımı sundum ve şöyle dedim “Gandi dindar bir Hinduydu, İslam’a ve Hz. Muhammed’e çok büyük saygısı vardı. Hindu-Müslüman birliği için canını feda etti.” Gülen, Gandi’ye ve onun şiddetsizlik felsefesine büyük saygı duyduğunu belirterek, “Gandi’nin felsefesi İslam’ın barış, merhamet ve evrensel kardeşlik mesajıyla çok uyumlu. Hayatı, özellikle çatışmaların barışçıl yollarla çözülmesi konusundaki ısrarı ve Müslümanlar ile Hindular arasında köprüler kurma çabaları beni derinden etkiledi” dedi.

Sudheendra Kulkarni: Hindistan’ın eski Başbakanı Atal Bihari Vajpayee’nin yardımcısı olarak görev yaptı. Gandi felsefesine bağlı bağımsız bir sosyo-politik aktivist olarak, “MUSIC OF THE SPINNING WHEEL: Mahatma Gandhi’s Manifesto for the Internet Age” kitabının yazarıdır. Hindistan’da ve yurtdışında dinlerarası diyalog faaliyetlerinde bulunmuştur. Hindistan-Pakistan-Çin işbirliği ile güçlendirilen Yeni Güney Asya Forumu‘nun ve Gandi-Mandela Hindistan-Afrika Dostluk Merkezi‘nin kurucusudur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu