G.Afrika’da Matematik Olimpiyatları Heyecanı

Horizon Eğitim Vakfı, Güney Afrika Cumhuriyeti genelinde Matematik Olimpiyatları düzenledi.Ülkenin en prestijli ödüllerinden biri olarak kabul edilen etkinliğe ilgi büyük oldu.Güney Afrika Milli Eğitim Bakanlığı’nın desteklediği organizasyona 82283 öğrenci katıldı.

Ülke genelinde öğrencilerin kıyasıya yarıştığı etkinlikte dereceye girenler için ödül töreni düzenlendi.

WİTS Üniversitesi Konferans salonunda gerçekleştirilen törene Güney Afrika Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanı Angie Motshekga onur konuğu olarak katıldı.Organizasyona ülkenin önde gelen akademisyenleri, eğitim camiasının önemli isimleri, dereceye giren öğrenciler ile öğretmenleri katıldı.

Eğitim Bakanı Motshekga, program başlamadan önce gelerek , 3,5 saat boyunca misafirlerle birebir ilgilendi.

Matematik Olimpiyatlarıyla ilgili söz alan Eğitim Bakanı Horizon Eğitim Vakfının çalışmalarından övgüyle bahsetti ve konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Horizon Trust’ın yalnızca işlettiği okullarda değil, ülkemizin genel eğitim sistemine de katkısını takdir ediyorum. Yarışma ülkedeki matematik biliminin gelişiminde hayati,motive edici ve destekleyici bir rol oynuyor. 2020 yılına kadar, gelecekteki tüm işlerin% 80’inin Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik (STEM) eğitimi gerektireceği tahmin ediliyor. Matematik, fen ve teknolojiyi ön plana çıkardıkları için Horizon’a teşekkür etmek istiyorum.” dedi.

 Matematik Olimpiyatlarında birinci olan Cape Town’da bulunan  Rustenburg Kız Çocuk Okulu’ndan 7. Sınıf öğrencisi Maia Birch ödülünü Milli Eğitim Bakanı Angie Motshekga’nın elinden aldı.Dereceye giren diğer öğrencilere ise dizüstü bilgisayar, akıllı cep telefonu ve tablet hediye edildi.

Horizon Matematik Olimpiyatları (Horizon Mathematics Competition) Nedir?

HMC adı verilen yarışmalar 2000 yılından bu yana her yıl düzenli olarak Horizon Eğitim Vakfı (Horizon Educational Trust )tarafından gerçekleştiriliyor.

Elemelere ülke genelinde 5,6 ve 7. Sınıfta okuyan öğrenciler katılabiliyor.

İngilizce olarak yapılan yarışmalarda öğrencilere Matematik becerilerini ölçen 30 adet çoktan seçmeli soru soruluyor ve cevaplamaları için 75 dakika süre veriliyor.

İlgili Yazılar

Virginia’da Son İftar ve Bayramlaşma Programı

Hamburg’da Renkli Bayram Şenliği

Ramazan Bitse de O Gönüllülerle Bağını Koparmıyor

Sitemizde, tercihlerinizi ve tekrar ziyaretlerinizi hatırlayarak size en uygun deneyimi sunmak ve sitemizin trafiği analiz etmek için çerezleri ve benzeri teknolojileri kullanıyoruz. Tamam'a veya sitemizde bulunan herhangi bir içeriğe tıklayarak bu ve benzer çerezlerin/teknolojilerin kullanımını kabul etmiş olursunuz. Gizlilik Bildirimi