Haber

Frankfurt Kitap Fuar’ında sürgündeki gazeteciler, tutuklu meslektaşlarının sesi olacak

Dünya yayıncılık endüstrisinin en büyük kitap pazarı olarak nitelendirilen Frankfurt Kitap Fuarı, 73. kez kapılarını kitapseverlere açtı.

Frankfurt, 1949 yılından beri yılda bir kez fikirlerin dünya başkenti oluyor. İlk kez 1949 yılından düzenlenen kitap fuarı, roman ve çocuk kitaplarından bilimsel veri tabanlarına kadar her türlü içerik için en önemli bir merkez oluyor. Pandemi sebebiyle geçtiğimiz yıl yapılaman ünlü fuar bu yıl pandemi tedbirleriyle kapılarını açtı .

Fuar, küresel yayıncılık uzmanlarını, teknoloji sektöründen , film ve oyun gibi bitişik önemli endüstrileri buluşturan önemli bir ticari olaydır. Bunun yanında dünyanın en ünlü yazarları, yayın evleri çevirmenlerin buluştuğu dünyanın en önemli kültürel buluşmasıdır. 110 Ülkeden 7140 Katılımcı Kuruluşun katıldığı fuara bu yıl 300 bine yakın ziyaretçi bekleniyor.

Fuara katılan sivil toplum örgütlerinden biri de International Journalists Association / Uluslararası Gazeteciler Derneği olacak. International Journalists Association’in sosyal medya hesabından yapılan açıklamada , fuar standında ana temanın “Geçmişi anlatan bu kitaplardaki olaylar şu an Türkiye’de yaşanıyor” olduğu açıklandı

Ayrıca Dernek, fuar kapsamında “Suçlu Kitaplar” adı altında Türkiye’de yasaklanan ve imha edilen kitaplar raporu kamuoyuna duyurulacak

Derneğin, fuar kapsamında yapacağı en önemli etkinlik halka açık gün olan 23 Ekim Cumartesi günü yapacağı basın açıklaması ve sessiz yürüyüş olacak. Fuarın en kalabalık gününde yapılacak açıklama ile Türkiye’de tutuklu bulunan gazetecilere ve yasaklanan kitaplara dikkat çekilecek.

Bu arada fuarda pandemi tedbirleri uygulanıyor. Fuar ziyaretçileri online bilet almak zorunda . Bilet alanlar da ya aşı belgelerini yad a güncel bir Covid-19 testinin göstermek zorundadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu