Ne Dediler?

Firestone:”Dünyayı daha yaşanılır bir yer kılmak için ciddi gayret sarfediyorlar”

“Los Angeles, Atlanta, Texas ve Colorado gibi farklı şehirlerde çeşitli Hizmet programlarına katılma imkanım oldu; yakın bir zamanda da bir proje için bir süre İstanbul’da bulunacağım. Görüyorum ki, onlar, gerçekten istikrarlı bir şekilde, dünyayı daha yaşanılır bir yer kılmak için ciddi gayret sarfediyorlar.

Korkularla dolu bir dünyada yaşıyoruz. Batı’daki korkuların büyük bir kısmını da bir tür Müslümanlık korkusu oluşturuyor.

Hizmet Hareketi’nin ise, İslamiyet’in gerçek yüzünü yansıtmada, Müslümanlığın, bir çok yön itibariyle, Musevîlik ve Hristiyanlık gibi bir dinî gelenek olduğunu göstermede son derece etkili olduğunu düşünüyorum. Geleneğin içinde iyi insanlar olduğu gibi, bazı problemli insanlar da olabilir; fakat dinin kendisi, öz itibariyle, oldukça derin ve güzelliklerle dolu bir din. Bu son derece önemli bir mesajdır.”

“ … Hizmet Hareketi’nde aynen bu yaklaşımın olduğunu görüyorum; İslamiyet’i, tüm insanlara—yalnız Müslümanlar olanlara değil bütün bir dünyaya—güzellik getirecek şekilde anlamaya yönelik bir yaklaşım var.”

Prof. Dr. Reuven Firestone kimdir?

Prof. Dr. Reuven Firestone, Hebrew Union Üniversitesi Ortaçağ Yahudilik ve İslam Dinleri Profesörüdür. Arap ve İslam çalışmaları üzerine New York Üniversitesi’nde doktora yaptı. Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde Müslüman ve Yahudiler Etkileşme Merkezi’ni kurdu. Çok sayıda dinlerarası diyalog komitesinde ve birçok akademik derginin yayın kurulunda yer alıyor.

Kaynak:Spectra Media-22 Nisan 2014

Firestone:"Dünyayı daha yaşanılır bir yer kılmak için ciddi gayret sarfediyorlar" 2
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu