Ne Dediler?

Ficca:Her dinî ve manevî geleneğin bir Fethullah Gülen’i olması gerek

“Her dinî ve manevî geleneğin bir Fethullah Gülen’i olması gerektiğini düşünüyorum. Öyle bir kimse olmalı ki, bir yandan, hiç bir pazarlığa girmeden dinî geleneğin özüne sıkı sıkı tutunuyor, bir yandan da, o geleneği yaşayan kimselerin, zaman ilerledikçe ve insanın idraki genişledikçe, geleneklerini yeni bağlamlarda ifade edebilmesine ışık tutuyor olsun.”

“Modernite ile dinî geleneği entellektüel açıdan güvenilir ve inanılır bir şekilde sentezlemiş olduğundan dolayı kendisine [Fethullah Gülen] büyük hayranlık duyuyorum.”

“Bir ifade var ki defalarca tekrarlandığını duyuyorum; “yalnızca Allah rızası için”. Bir Hizmet okuluna bağış yapan kişinin isminin verildiği, bir Hizmet hastane ya da kültür merkezine oraya maddi destek veren bir kimsenin isminin verildiği, bunlar görülmüş şeyler değil.

Çoğunluk itibariyle orta sınıf iş adamlarından oluşan ve Hizmet’e milyonlarca dolar kaynak sağlayan kimseler, yaptıkları hizmet için bir övgü istemiyorlar. Bu parayı onların verdiğinin bilinmesini istemiyorlar.

Yaptıkları hizmetin karşılığında bir övgü nevinden ücret görmenin bir manada işin ruhunu azaltacağını, kıymetsizleştireceğini düşünüyorlar.”

Dirk Ficca kimdir?

Chicago şehrinde Presbiteryen Kilisesi Papazı. Chicago Dünya Dinler Parlementosu Kurulu Yöneticisi. Aynı zamanda, Chicago Şehir Merkezi Dinler Arası Açılım Projesi’ni yönetiyor. DePaul Üniversitesi , Lüteriyen Din Okulu ve Garrett Evangelical İlahiyat Fakültesi’nde ders veriyor.

Ficca:Her dinî ve manevî geleneğin bir Fethullah Gülen’i olması gerek 2

Kaynak:Spectra Media Tv | 30,06.2014

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu